Čo sa stane, keď budete 2 a viac dní nosiť to isté spodné prádlo?
Meníte si spodnú bielizeň pravidelne každý deň? Možno vás to prekvapí, ale medzi nami sa nájdu aj takí, ktorí toto pravidlo striktne nedodržiavajú. Čo tým riskujú?
Každodenné vymieňanie spodnej bielizne je hlavnou devízou žien – kopa mužov totiž na túto povinnosť vedome alebo nevedome zabúda. Niektoré ženy ale na tento fakt prichádzajú až keď začnú žiť v spoločnej domácnosti s partnerom, a taký bol aj prípad užívateľky Redditu, ktorá zhrozene prosila ostatných mužov, nech jej vysvetlia, či je to u ich pohlavia bežná prax.
Ozvalo sa mnoho mužov, ktorí tvrdili, že si oblečú čisté spodky vždy po tom, ako sa osprchujú – teda zvyčajne každý deň, až na pár výnimiek. Na druhej strane sa vyskytli aj takí, ktorí tento zvyk nedodržiavali tak vehementne.
V máji 2015 sa na Marylandskej univerzite uskutočnil sociologický výskum, ktorý zistil, že 28 percent mužov bolo presvedčených o tom, že nosenie toho istého spodného prádla 2 dni za sebou nemá vážnejšie následky.
Táto domnienka sa ale nezakladá na pravde. V spodnej bielizni každého z nás sa nájdu stopy baktérií a výkalov, kvôli ktorým začína po dlhšej dobe nosenia nepríjemne páchnuť – a to sme ešte nespomenuli nahromadené čiastočky potu a odumretej pokožky.
Kombinácia týchto zložiek môže viesť k podráždeniu pokožky, svrbeniu, vyrážkam a hubovým infekciám. Dvakrát vyššie riziko vzniku tohto stavu majú športovci alebo ľudia, ktorí sa často potia.
Svrbenie pokožky vás môže napadnúť aj vtedy, ak spávate v spodnej bielizni. Profesorka Sally Bloomfieldová v tejto súvislosti upozorňuje: „Neustále sa nám odlupujú bunky pokožky vo veľkých množstvách. Možno na nich nájsť mnoho mikroorganizmov. Tieto mikroorganizmy nepredstavujú riziko, ak sa vyskytujú na pokožke alebo v črevách, ale ak sa dostanú tam, kam nemajú, môžu spôsobiť vážnejšie problémy.“
Najlepšie teda urobíte, keď každý deň stavíte na sviežu bielizeň. Pri určovaní stavu použitého prádla vám nepomôže ani test ovoňaním, pretože baktérie nemusia vždy smrdieť, aby to znamenalo, že sa v oblečení nachádzajú. Okrem toho týmto úkonom riskujete, že si ich prenesiete na tvár.
Ako však hovorí profesor mikrobiológie a patológie Philip Tierno, v prípade núdze si s jedným párom nohavičiek alebo boxeriek vystačíte najviac 3 dni. Netreba to ale skúšať za každú cenu.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.