Video: Na slávnej Eiffelovke sa skrýva tajný byt. Navštíviť ho môžete aj vy
- 21:31 18.02.2019
- Paríž
Najkrajší výhľad na Paríž určite nájdete na vrchu Eiffelovej veže, no len málokto si môže povedať, že na dominante Paríža strávil noc v luxusnom byte.
Len málokto z tých, ktorí navštívili Eiffelovku v centre Paríža, a ešte menej z tých, ktorí o nej len počuli, vie o tom, že na povestnej veži sa nachádza aj tajný byt.
Eiffelova veža mala pôvodne slúžiť len ako dočasný symbol francúzskej industriálnej dominancie nad zvyškom Európy. Keď ju Gustave Eiffel v roku 1889 staval, vedel o tom, že jeho dielo o 20 rokov (1909) zničia.
Jediným spôsobom, ako sa Eiffel mohol vyhnúť asanácii svojho majstrovského diela, bolo dokázať vláde, že v skutočnosti slúži na vedecké účely. Zvolal tak odborníkov z celého sveta, ktorí mu pomohli vymyslieť geniálny plán.
Stavbári zdokonalili stavbu o byt, ktorý pôvodne slúžil ako laboratórium na meranie atmosférického tlaku, astronomické pozorovania a fyzikálne experimenty. V roku 1903 z Eiffelovky začali bezdrôtovo vysielať signály až po Severnú Ameriku, vďaka čomu vežu definitívne vyškrtli zo zoznamu budov určených na demoláciu.
Noc v apartmáne chcelo stráviť množstvo ľudí, no Eiffel doňho vpustil hostí len výnimočne. Po jeho dlážke napríklad kráčal aj svetoznámy vynálezca Thomas Edison. Apartmán je v súčasnosti otvorený pre verejnosť, ktorá si ho môže prezrieť v rámci prehliadky.
Apartmán, po ktorom sa prechádzal aj Edison
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.
Agresívne mená pre bábätká? Odborníci varujú pred rastúcim trendom
Rodičia sa pri pomenovávaní svojich detí čoraz častejšie uchyľujú k menám, ktoré môžu byť nebezpečné, varujú experti.