• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
10°Bratislava

Slovensko je plné rasistických prejavov, znepokojuje sa OSN

  • 11:10 08.08.2013
  • BRATISLAVA
Slovensko je plné rasistických prejavov, znepokojuje sa OSN

Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie si všimol rasistické vyjadrenia v slovenských médiách z úst politikov aj novinárov.

"Výbor je naďalej znepokojený hláseným nárastom prejavov nenávisti zameraných najmä proti Rómom, Maďarom a cudzím štátnym príslušníkom v médiách a na internete, vrátane sociálnych sietí, ako aj v športe," píše sa v správe o prerokovaní deviatej a desiatej periodickej správy Slovenska k Medzinárodnému dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie pred výborom OSN.

Hoci výbor berie na vedomie legislatívne opatrenia prijaté na podporu jazykov národnostných menšín v rozhlasových a televíznych programoch, myslí si, že sú potrebné ďalšie opatrenia na obmedzenie nenávistných prejavov v našich médiách.

"Výbor odporúča, aby zmluvná strana identifikovala jednotlivcov alebo skupiny podnecujúce rasovú nenávisť proti menšinám a cudzincom, vyšetrila a uložila primerané tresty za nenávistné prejavy politikov, vládnych predstaviteľov a zamestnancov médií," uvádza sa v správe. Slovensko tiež vyzývajú, aby prijalo potrebné opatrenia na podporu tolerancie, medzikultúrneho dialógu a rešpektovania rôznosti cielené najmä na novinárov.

Na kritiku výboru reagovalo ako zodpovedný subjekt ministerstvo vnútra. Na spoločenskú situáciu a nárasty prejavov z nenávisti hlásaných v médiách, na internete a sociálnych sieťach podľa rezortu vnútra reaguje Koncepcia boja proti extrémizmu na roky 2011 – 2014. "Efektívne plnenie úloh vyplývajúcich z koncepcie by malo prispieť k obmedzeniu týchto prejavov v akýchkoľvek formách a v mediálnych prostriedkoch," tvrdí ministerstvo.

Prerokovanie deviatej a desiatej periodickej správy Slovenskej republiky k Medzinárodnému dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie sa uskutočnilo ešte vo februári v Ženeve. Vedúcim slovenskej delegácie bol stály predstaviteľ SR pri OSN Fedor Rosocha, tvorili ju však aj rómsky splnomocnenec Peter Pollák a zástupcovia ministerstiev.

Výbor je jedným zo zmluvných orgánov OSN pozostávajúci z 18 nezávislých expertov. Jeho hlavnou úlohou je monitorovať implementáciu dohovoru jeho zmluvnými stranami. Deviata a desiata správa Slovenskej republiky pokrýva obdobie 2009-2012.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena našla v dome dvoch mužov s prestrelenými hlavami

Žena našla v dome dvoch mužov s prestrelenými hlavami

DNES - 12:53Domáce

Na miesto udalosti má smerovať polícia.

Polícia varuje pred šibačkou bez súhlasu

Polícia varuje pred šibačkou bez súhlasu

DNES - 12:48Domáce

Šibačka bez súhlasu nie je tradícia, ale neúcta. Veľkonočný korbáč nie je vstupenka na nevhodné správanie. Pri príležitosti Veľkonočného pondelka to na sociálnej sieti uviedla polícia.

Pásomnica sa najviac vyskytuje v tejto časti Slovenska, varuje parazitologička

Pásomnica sa najviac vyskytuje v tejto časti Slovenska, varuje parazitologička

DNES - 11:53Domáce

Pásomnica líščia sa najviac vyskytuje v štyroch okresoch na Slovensku.

Na Slovensku chcú vzniknúť štyri nové politické strany

Na Slovensku chcú vzniknúť štyri nové politické strany

DNES - 10:50Domáce

Na Slovensku chcú aktuálne vzniknúť štyri nové politické strany. Oznámenie o zbere potrebných podpisov zverejnili na webstránke Ministerstva vnútra SR.

Pellegrini reagoval na úmrtie pápeža: Bol stelesnením pokory a človečenstva

Pellegrini reagoval na úmrtie pápeža: Bol stelesnením pokory a človečenstva

DNES - 10:48Domáce

Prezidentovi bolo cťou stretnúť sa s pápežom dvakrát a počúvať jeho slová.