Vysoký cholesterol aj napriek cvičeniu a zdravej strave? Vieme, v čom je problém!

Čo robiť, keď v boji proti „zlému“ cholesterolu nepomáha ani zdravá strava a pravidelný pohyb?
Cholesterol by sme nemali za každú cenu označovať za nepriateľa. Je to nevyhnutná súčasť organizmu, ktorá funguje ako základná stavebná jednotka pri vzniku hormónov, žlče a ďalších životne dôležitých prvkov. Za zdravú hladinu LDL sa vo všeobecnosti považuje hodnota neprekračujúca 130 mg/dl.
V prípade vysokého cholesterolu sa väčšina ľudí spolieha na pomoc cvičenia a zdravej stravy, čo však u mnohých nezaberá. Vo všeobecnosti sa za najlepšieho pomocníka na ceste k zníženiu cholesterolu považuje vegánska strava, no nie každý je schopný zo dňa na deň celkom prestať jesť živočíšne produkty.
Svoju úlohu veľakrát zohrajú aj gény, ktoré napriek všetkej snahe vedia udržať cholesterol na vysokej úrovni. Čo teda robiť, ak na cholesterol nezaberá ani zdravá strava a cvičenie? Vašou poslednou možnosťou môžu byť v nejednom prípade lieky.
Kedy začať rozmýšľať nad liekmi?
Ak ste sa našli v niektorej z kategórií, ktoré sme spomenuli vyššie, môžete sa obrátiť na lekára, ktorý vám pravdepodobne odporučí liečbu statínmi. Rozhovor s lekárom zvážte aj v týchto prípadoch:
- Ak v tepnách už máte usadeniny.
Ak vám v tepnách už našli tukové usadeniny, vaším cieľom bude nižšia ako bežne odporúčaná hodnota LDL. Ideálne by ste nemali prekročiť hladinu 70 mg/dl, ale akceptuje sa aj hladina po 100 mg/dl.
- Ak máte cukrovku.
Každý diabetik by mal začať po 40-ke brať statíny. Chronicky vysoká hladina cukru v krvi totiž prudko znásobuje vaše šance na ochorenia srdca.
- Ak máte extrémne vysoký LDL (>190 mg/dl).
Človek s takto vysokým cholesterolom môže čakať fatálne následky každú chvíľu. Statíny dostanú hladinu vášho „zlého“ cholesterolu do normálu pomerne rýchlo.
- Ak sa u vás dá predpokladať riziko v súvislosti s vekom, krvným tlakom, fajčením alebo hladinou cholesterolu.
Aj ak nespĺňate kritériá, ktoré sme si stanovili na začiatku článku, vždy u vás môže existovať zvýšené riziko vzniku infarktu alebo porážky. Lekári dokážu vyhodnotiť vaše riziko dopredu na 10 rokov na základe merania krvného tlaku a cholesterolu. V prípade, že u vás narástlo riziko do výšky 7,5%, pravdepodobne vám predpíšu liečbu statínmi.
- Ak máte tepny upchaté od vápnika.
Do rizikovej skupiny môžete spadať aj vtedy, ak každý mužský člen vašej rodiny v minulosti prekonal infarkt. Množstvo vápnika v tepnách sa dá zistiť napríklad pomocou CT vyšetrenia.
Aké lieky pomáhajú?
Najlepším a najoverenejším liekom na zníženie cholesterolu sú dosiaľ statíny. Tie dokážu znížiť riziko srdcovej zástavy až o 20-30 percent.
V súvislosti so statínmi sa často pripomína ich vedľajší účinok vo forme svalovej bolesti. Početné štúdie však minimalizovali množstvo pacientov, ktorí sa na takéto príznaky sťažujú, a dnes sa odhaduje, že bolesť svalov pri užívaní statínov pociťuje len jeden z 500 ľudí. Ešte menej z nich musí kvôli tomu zmeniť liečbu.
Okrem toho vysoké dávky statínov len veľmi nepatrne zvyšujú riziko cukrovky, čo podľa lekárov dokáže zatieniť ich efekt ochrany pred infarktom a mŕtvicou.
Existujú aj ďalšie lieky na boj proti vysokému cholesterolu?
Liečba statínmi je natoľko úspešná, že ostatné lieky sa predpisujú ako sekundárne – teda v prípadoch, že vaša úroveň cholesterolu ostane vysoká aj napriek užívaniu statínov a adekvátnej zmene životného štýlu. Lekár vám môže predpísať:
- Ezetimib, ktorý blokuje vstrebávanie cholesterolu v črevách a znižuje hladinu LDL, alebo
- Praluent a Repathu, ktoré sa predpisujú v prípade, že nezaberie Ezetimib. Tieto lieky dokážu zvýšiť množstvo LDL, ktoré pečeň odstráni z krvného toku. Ich účinky sú výrazné, a cholesterol po nich často klesne až o 50 percent. Nežiaduce účinky sú len minimálne.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.