Rozhovor s Kotlebom: Nemienim sa vzdať, nikto nechce veliteľa, ktorý káže zložiť zbrane

Rozhovor s Marianom Kotlebom vydáva TASR v rámci série predvolebných rozhovorov s kandidátmi na post prezidenta SR.
Hlavnou motiváciou poslanca Národnej rady SR a predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu kandidovať v prezidentských voľbách bolo "dať vlastenecky cítiacim občanom možnosť konečne voliť z presvedčenia a nielen zas a znova menšie zlo". Ako v rozhovore pre TASR zdôraznil, vo volebnom boji sa rozhodne nemieni vzdať, lebo "nikto nechce nasledovať veliteľa, ktorý káže zložiť zbrane".
-Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post hlavy štátu?-
Mojou hlavnou motiváciou bolo dať vlastenecky cítiacim občanom možnosť konečne voliť z presvedčenia a nielen zas a znova menšie zlo. Dvadsaťpäť rokov volíme menšie zlo a vidíme, že Slovenská republika sa nám doslova rozpadáva pred očami. Mojou kandidatúrou som chcel dať všetkým vlastencom, vyznávačom kresťanských hodnôt a cyrilo-metodskej tradície možnosť ísť voliť srdcom.
-Ako vnímate krok, ktorý pred pár dňami urobil váš súper Robert Mistrík? Z volebného súboja odstúpil...-
Vzdanie sa kandidatúry liberála Mistríka v prospech otvorenej zástankyne gender ideológie Čaputovej vnímam ako jasný dôkaz toho, že obaja išli do prezidentských volieb so zámerom kupčiť s hlasmi a dôverou ľudí. Nezodpovedanou otázkou, pokiaľ ide o pána Mistríka, ostalo to, či naozaj môže človek minúť na volebnú kampaň státisíce eur a potom sa len tak vzdať v prospech niekoho iného. Či naozaj za tým nebola nejaká zaujímavá ponuka alebo iná motivácia. Na tieto otázky si však musia odpovedať najmä tí, ktorí zvažovali voliť pána Mistríka.
-Existuje čo i len teoretická úvaha, že by ste tesne pred voľbami postupovali podobne a vzdali sa v prospech niekoho iného?-
Ja na rozdiel od pána Mistríka nemienim hazardovať alebo kupčiť s dôverou mojich priateľov, voličov a sympatizantov. Veľmi si vážim všetkých, ktorí sa podpísali pod petíciu za moju kandidatúru, ako aj tých, ktorí mi pomáhajú vo volebnej kampani. Sú to všetko ľudia, voči ktorým cítim obrovskú zodpovednosť a urobím všetko pre to, aby som ich nesklamal. Preto sa určite vo volebnom boji vzdávať nebudem. Nikto nechce nasledovať veliteľa, ktorý káže zložiť zbrane.
-Čo považujete za najdôležitejšiu a najpodstatnejšiu úlohu prezidenta a čo za najvýznamnejšiu kompetenciu?-
Za najvýznamnejšiu kompetenciu považujem to, že prezident je hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR. Za najdôležitejšiu úlohu prezidenta považujem jeho povinnosť vyjadrovať sa a využívať váhu svojej funkcie na to, aby tlačil na vládu a parlament pri riešení zásadných problémov spoločnosti.
-Sú, podľa vás, kompetencie prezidenta dostatočné alebo by ich mal mať viac? Ak áno, ktoré napríklad?-
Myslím si, že kompetencie prezidenta SR tak, ako sú nastavené v Ústave SR, sú viac-menej vyrovnané a umožňujú prezidentovi byť aktívnym prvkom v systéme politických bŕzd a protiváh. Jedinú zmenu by som videl v posilnení kompetencie vrátiť zákon do Národnej rady (NR) SR tak, aby na prelomenie veta prezidenta bolo potrebných 90 hlasov poslancov, to znamená ústavná väčšina.
-Hlavnou témou tohto obdobia je výber nových ústavných sudcov. Hoci väčšina politikov od začiatku hovorila, že je potrebné čo najskôr obsadiť voľné miesta, nestalo sa tak. U niektorých prevláda názor, že by nových ústavných sudcov už nemal menovať dosluhujúci prezident, ale nový...-
Andrej Kiska po tom, čo všetko predviedol v Prezidentskom paláci a ako svojím konaním doslova dehonestoval funkciu prezidenta SR, nemá morálne právo v závere svojho funkčného obdobia menovať nových ústavných sudcov zvolených NR SR.
-Ak by ste sa stali prezidentom, čo by ste chceli, aby po vás v paláci zostalo?-
Bude pre mňa obrovským naplnením prezidentského mandátu, ak by sa mi ako prezidentovi republiky podarilo vyrokovať také bilaterálne zmluvy s ostatnými slovanskými štátmi, ktoré by boli dôkazom toho, že slovanská vzájomnosť nie je len prázdnou myšlienkou, ale skutočnou a aktuálnou hodnotou.
-V Prezidentskom paláci býva deň otvorených dverí, počas ktorého sa ľudia môžu stretnúť s hlavou štátu. Niektorí kandidáti hovoria, že sa chcú s občanmi stretávať viac. Ako by ste vy udržiavali kontakt s občanmi?-
Tak, ako je moja volebná kampaň založená, najmä osobným kontaktom. Rovnako i pri výkone funkcie prezidenta by som kládol dôraz na silný a živý kontakt s občanmi.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby
Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.