5 vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste za týždeň vyzerali a cítili sa lepšie

Dietológ a výživový poradca ponúka 5 spôsobov, ktoré z vás za týždeň vyčarujú vaše lepšie ja. Okrem toho prezrádza 5 vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť.
Leto sa blíži závratnou rýchlosťou, a vy stále nemáte postavu, ktorou by ste sa mohli chváliť v plavkách? Alebo len túžite niečo so sebou konečne urobiť, a začať žiť zdravšie?
Certifikovaný dietológ a výživový poradca Andy Bellatti pozná 5 rýchlych spôsobov, vďaka ktorým dosiahnete svoj cieľ za menej ako týždeň. Tiež vám poradí 5 vecí, ktoré by ste na svojej ceste za úspechom robiť nemali.
1. Pite veľa vody
Voda je nevyhnutnou silou, ktorá tvaruje každú bunku tela. Ak jej nemáme dostatok, bunky sa začnú scvrkávať. Ak nepijete dosť vody, stačí, keď ňou nahradíte sladené nápoje. Ak namiesto pohára malinovky vypijete pohár čistej vody, ušetríte si až okolo 240 kalórií.
2. Znížte príjem sodíka
Väčšina dospelých denne prijíma nadmerné množstvo sodíka získaného predovšetkým zo soli. Priveľa soli v potrave spôsobuje nafukovanie a zadržiavanie vody, ktorých sa zbavíte, ak začnete kontrolovať množstvo denne prijatého sodíka.
3. Jedzte viac vlákniny
Pozmeňte trochu to, čo bežne jete, a začleňte do stravy viac čerstvej zeleniny a ovocia. Brokolica, paprika aj ružičkový kel sú skvelým zdrojom vitamínov a živín, a ešte aj obsahujú veľa vlákniny. Vláknina vás zasýti na dlhší čas a okrem toho podporuje trávenie.
4. Voľte správnu veľkosť porcií
Za posledných 40 rokov sa základné porcie hlavných jedál a olovrantov poriadne nafúkli. Dokonca aj poháre a taniere, na ktorých ich podávame, sú dnes väčšie. Najväčšiu chybu robíme pri jedení v reštauráciách a fastfoodoch – pomôže vám preto, ak si časť jedla odnesiete domov.
5. Myslite pozitívne
Pozitívne myšlienky o jedle a zdravom životnom štýle ľudí zvyčajne samé navedú k novému spôsobu života. Čo sa týka výberu jedál, zameriavajte sa viac na tie, ktoré môžete jesť, ako na tie, ktoré sa snažíte obmedziť.
5 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť
1. Neverte populárnym detoxovým diétam
Ak plánujete začať detox, respektíve jeden z jeho najznámejších variantov, džúsovú diétu, radšej si to dobre premyslite. Ak sa len na pár dní rozhodnete nič nejesť, a piť len vodu, džúsy alebo čokoľvek tekuté, rozhádžete si celý metabolizmus. Okrem toho vystavíte telo prudkým zmenám hladiny cukru v krvi, vďaka čomu budete mať väčší hlad a prudšie zmeny nálad.
2. Nevylučujte zo svojho života niektoré jedlá
Medzi obmedzením a úplným zákazom je rozdiel. Diéty, ktoré sa spoliehajú na vynechávanie niektorých zložiek potravy (ako je cukor alebo lepok) môžu viesť k nahradeniu týchto prísad inými prísadami (med alebo kukuričné potraviny), ktoré v tele pôsobia rovnako. Takéto nahrádzanie je nebezpečné vtedy, ak človek z nových prísad nezíska dostatok živín.
3. Nespoliehajte sa na prášky a pilulky
Problémom diétnych práškov a piluliek je to, že často akoby obsahovali jedno celé jedlo bez jednej zložky, ktorá sa v ňom bežne nachádza. Takáto náhrada je užitočná, pokiaľ ide napríklad o kakaový prášok, ale človek pritom nemá kontrolu nad tým, koľko čoho vlastne konzumuje. Pri šálke brokolice to nie je až taký problém.
4. Nezameriavajte sa príliš na kalórie
Prehnaný záujem o počítanie kalórií na obaloch potravín vedie k chybnej myšlienke, že jedna kalória v jednom jedle je taká istá ako jedna kalória v druhom. K najväčším omylom dochádza pri jedení vonku, v reštauráciách, ktoré nešetria soľou.
5. Nečakajte zázraky
Pozrime sa na to reálne: týždeň zdravého stravovania vás nespasí od rokov vyjedania chipsov a čokolády. Pozitívom je ale to, že za jediný týždeň sa viete zbaviť napríklad nafúknutého brucha a únavy vzniknutej v dôsledku kolísania hladiny cukru v krvi.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.