Vedecký úspech: Vakcína proti malárii zabrala

Malária ročne zabije asi milión ľudí a a doposiaľ na ňu neexistovala účinná liečba. Americkým vedcom sa však podarilo úspešne testovať vakcínu na malej skupine dobrovoľníkov.
Vakcínu sa podarilo vedcom s Národného zdravotníckeho inštitútu vyvinúť spoločne s námornictvom ako aj ďalšími organizáciami. Správu priniesol web Idnes.cz s odvolaním sa na CNN.
"Aj keď sú výsledky sľubné, sú potrebné ďalšie testy v omnoho väčšom rozsahu," píše sa v správe zverejnenej v časopise Science. Podľa CNN sa moskytmi prenesie táto choroba asi na 200 miliónov ľudí ročne, z čoho približne jeden milión chorobu neprežije.
Testom sa podrobilo od októbra 2011 do októbra 2012 57 dobrovoľníkov, z toho 40 dostali opakovane injekciu s vakcínou. Následne bolo vystavení parazitickým prvokom Plasmodii, ktorí spôsobujú chorobu. U šiestich dobrovoľníkov, ktorí dostali päť injekcií vakcíny choroba vôbec neprepukla. Pri ďalších deviatich dobrovoľníkov, ktorí dostali štyri injekcie vakcíny, choroba prepukla u troch z nich.
Podľa doktora Willama Schaffnera z fakulty preventívnej medicíny Vanderbiltovej zdravotníckej školy ide o "vedecký pokrok". Ešte to však môže trvať aj 10 rokov ďalších testov, overení až následne môže byť vakcína distribuovaná.
"Rozhodne to nie je vakcína, ktorá by v rýchlej dobe bola k dispozícii cestovateľom v rozvojových krajinách," hovorí doktor Schaffner. "Z vedeckého pohľadu, ktorý sa stretáva s jednou z troch najhorších infekčných chorôb na svete je to pokrok. Každý teraz bude zadržovať dych a sledovať, či to potvrdia aj ďalšie testy a ako," doplnil Schaffner svoju reč.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.