• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
22°Bratislava

Mandelov efekt: Prečo máme spomienky na udalosti, ku ktorým nikdy nedošlo?

  • 18:21 15.03.2019
  • Bratislava
Mandelov efekt: Prečo máme spomienky na udalosti, ku ktorým nikdy nedošlo?

Ako je možné, že si pamätáme niečo, čo nie je celkom alebo vôbec pravda? Prečo rovnakú falošnú spomienku zdieľajú stovky až tisíce ľudí? Za tieto fenomény je zodpovedný Mandelov efekt, o ktorom si dnes povieme viac.

Hviezdne vojny dodnes videlo množstvo ľudí, a väčšina z nich by vám odprisahala, že protokolový droid C-3PO je celý zo zlata. Pravdou je však to, že robot má jednu nohu striebornú. A pamätáte na povestný výrok Dartha Vadera z piatej epizódy Impérium vracia úder? Darth vtedy povedal: „Luke, ja som tvoj otec.“ Omyl! Vo filme v skutočnosti zaznelo „Nie, ja som tvoj otec.“

Zlatý robot v skutočnosti nie je celý zo zlata.

Skadiaľ sa berie presvedčenie más o niečom, čo nie je pravda, a ani nikdy nebola? Obidva prípady sú príkladom takzvaného Mandelovho efektu, ktorý opisuje falošnú spomienku zdieľanú širokým počtom ľudí.

O Mandelovom efekte sa prvýkrát začalo hovoriť v roku 2009, keď naň upozornila samozvaná paranormálna konzultantka Fiona Broomeová. V tom čase si mnoho ľudí z celého sveta myslelo, že juhoafrický líder Nelson Mandela umrel v 80. rokoch. V skutočnosti ho v roku 1990 prepustili z väzenia, a neskôr sa stal prezidentom Juhoafrickej republiky. Mandela umrel v roku 2013 vo veku 95 rokov.

Pohreb juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu 15. decembra 2013.

Broomeovej vysvetlenie Mandelovho efektu znie veľmi unikátne: Podľa nej naraz existuje niekoľko rôznych realít v rôznych vesmíroch, v ktorých sa nachádzajú rozličné podoby predmetov, udalostí a ľudí. Spomienky na tieto „nesprávne“ momenty teda nie sú nepravdivé – ide len o chvíle, keď si paralelný vesmír skrížil cestu s našou realitou.

Na Mandelov efekt sa pozreli aj vedci, ktorí prišli s jednoduchším vysvetlením. Vo všeobecnosti z neho možno obviniť ľudskú pamäť, ktorá má povesť nespoľahlivého zdroja informácií. Za nesprávne spomienky je predovšetkým zodpovedný prefrontálny kortex.

„Spomienky sa v mozgu ukladajú tak, že podobné spomienky sú umiestnené v blízkych neurónoch. Keď si na niečo spomenieme, tieto bunky si medzi sebou dokážu vymeniť prepojenie, vďaka čomu získavame doplňujúce poznatky k informácii. Z chybných prepojení niekedy vznikajú falošné spomienky,“

spresňuje doktorandka z neurológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles Caitlin Aamodtová.

Ľudia sú tiež náchylní na konfabulovanie, teda omyl alebo dezinterpretovanie spomienky bez vedomého pričinenia. Ku konfabulácii dochádza vtedy, keď sa mozog snaží doplniť časti spomienky, ktoré chýbajú. Takéto správanie možno pozorovať najmä u pacientov s neurologickými poruchami ako je Alzheimerova choroba, ale stretávajú sa s ním aj zdraví ľudia.

Kolektívna spomienka na niečo, čo sa nestalo

Vysvetlili sme si, ako môže jedna osoba uveriť nie celkom pravdivej spomienke. Ako je však možné, že o takúto predstavu sa delí viacero ľudí naraz? Aamodtová si myslí, že na túto otázku odpovedá psychologická štúdia z roku 2016.

Štúdia sa ľudí pýtala, ktorý z vymenovaných kandidátov bol v minulosti americký prezident. Až 88 percent ľudí stavilo na Alexandra Hamiltona, ktorý sa prezidentom nikdy nestal. Bol ale tajomníkom ministerstva financií, a ľudia si ho preto spájajú s érou viacerých prezidentov. Jeho meno tiež korunovalo predstavenie na Broadwayi, a tak sa niet čomu diviť, prečo si ho väčšina Američanov pamätá.

Aamodtová tiež pripomína, že netreba zabúdať na silu sugescie. „Sugestibilita je tendencia veriť tomu, čo ostatní pokladajú za pravdu,“ hovorí. „Aj preto sa advokáti nesmú pýtať svedkov otázky, ktoré by mohli naznačovať konkrétnu odpoveď.“

Samozrejme nezabudneme spomenúť aj moc internetu, ktorý má v týchto dňoch jedinečnú schopnosť zveličiť ľudský omyl.

Zdroj: Info.sk, DP, howstuffworks.com, sagepub.com, Foto: Flickr, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť

DNES - 6:53Zaujímavosti

Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?

VČERA - 19:45Zaujímavosti

Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia

VČERA - 8:34Zaujímavosti

Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?

VČERA - 6:29Zaujímavosti

Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?

21:11 26.04.2025Zaujímavosti

Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?