• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
Bratislava

Prokurátor ÚŠP podal na súd návrh na predĺženie väzby Aleny Zsuzsovej a spol.

  • 10:52 19.03.2019
  • Bratislava
Prokurátor ÚŠP podal na súd návrh na predĺženie väzby Aleny Zsuzsovej a spol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Alenu Zsuzovej a ďalšie tri osoby v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej návrh na predĺženie väzby.

Návrh bol doručený v utorok na Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Prokurátor ÚŠP v utorok doručil na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici návrh na predĺženie väzby na štyroch obvinených o maximálne povolenú hranicu, to je o sedem mesiacov,“ spresnila ďalej hovorkyňa.

Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvoch mladých ľudí minulý rok koncom februára zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70.000 eur. Najskôr boli obvinené štyri osoby – spomínaná Alena Zsuzsová, ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Szabó, ktorý mal strieľať, Miroslav Marček, ktorý ho mal na miesto činu doviezť, a Zoltán Andruskó ako sprostredkovateľ.

Všetci sú od jesene minulého roka vo väzbe. Alena Zsuzová ako prvá koncom minulého roka požiadala o prepustenie z väzby. To však sudca ŠTS pracovisko Banská Bystrica zamietol a voči rozhodnutiu sudcu nepodala obvinená sťažnosť, a teda o nej nemohol rozhodovať odvolací Najvyšší súd SR.

Najnovšie do skupiny obvinených z vraždy Kuciaka a Kušnírovej pribudol aj podnikateľ Marian Kočner. Ten je doteraz väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek, kde na neho bol minulý týždeň zo strany vyšetrovateľa podaný na dozorovú prokuratúru návrh na podanie obžaloby. Návrh bol podaný aj na spoluobvineného exministra hospodárstva a bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska.

Obvinenie voči Marianovi Kočnerovi vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice bolo vznesené 8. marca. Potvrdené to bolo na tlačovej konferencii ÚŠP vo štvrtok (14. 3.) v Pezinku. Dozorujúci prokurátor z ÚŠP zdôraznil, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné špecifikovať, a nie na základe spoločenskej objednávky či mediálneho tlaku. Marianovi Kočnerovi bolo doručené v priebehu minulého štvrtka. Následne mali byť vykonané jeho výsluch, ale aj výsluchy ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana Kočnera bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi spomínanými štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať.

Na otázku, prečo prišlo obvinenie Mariana Kočnera až teraz, prokurátor minulý štvrtok odvetil, že nemali také penzum poznatkov, ako majú v súčasnosti. „Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ poznamenal vtedy dozorujúci prokurátor.

Vyšetrovanie sa obvinením Mariana Kočnera predĺži, keďže výpovede sa budú musieť zopakovať. Preto bol ešte 11. marca predložený návrh na predĺženie ich väzby maximálne o sedem mesiacov. Predpoklad, že sa na vražde zúčastnil niekto z Talianska, sa nepotvrdil. Spolupráca s Europolom, ktorý pomohol najmä s analýzou množstva zaistených dát, však pokračuje.

Voči pätici obvinených sa zatiaľ nepostupuje ako proti organizovanej skupine, zatiaľ je to skupina páchateľov. Či sa to zmení, bude predmetom ďalšieho vyšetrovania. Vyšetrovanie tzv. motákov, ktoré mal Marian Kočner z väzby posielať, sa vedie samostatne. Ale podieľajú sa na ňom aj ľudia z tímu Kuciak.

Strelnú zbraň, ktorou zavraždili novinára a jeho snúbenicu, v súčasnosti vyšetrovatelia nemajú. Prokuratúra však vie, akým spôsobom a kto ju zabezpečil spolu so strelivom. Má dôkazy, ktoré nasvedčujú tomu, o akú zbraň išlo aj kto ju upravoval.

Vyšetrovaniu tejto vraždy bolo podľa prokurátorov venované enormné úsilie. Samotný spis má 38 zväzkov a viac ako 15.000 strán. Bolo vykonaných osem výsluchov obvinených, šesť výsluchov poškodených, vypočutých bolo 17 podozrivých, 225 svedkov, boli vykonané jedna konfrontácia, dve rekognície, dva vyšetrovacie pokusy, jedna previerka výpovede na mieste, 41 prehliadok tela, 34 prehliadok iných priestorov či pozemkov, 53 domových prehliadok či 12 obhliadok miest vrátane miesta činu.

Zaistených bolo 790 stôp, z toho 96 mobilov a tabletov, 108 USB kľúčov a pamäťových kariet, 13 harddiskov, 26 počítačov a notebookov, šesť áut a množstvo iných stôp.

Prokurátor z ÚŠP minulý štvrtok pripomenul, že k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej došlo 21. februára 2018 o 21. hodine. Vykonal ju jeden páchateľ, ďalší mu poskytol odvoz, tretí bol sprostredkovateľ a štvrtá si ju objednala.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut

Na diaľnici D1 pred Bratislavou sa zrazilo šesť áut

VČERA - 19:35Domáce

Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy sa v nedeľu večer zrazilo šesť áut. V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

Vo Veľkej Fatre si poranila členok 75-ročná slovenská turistka

Vo Veľkej Fatre si poranila členok 75-ročná slovenská turistka

VČERA - 18:53Domáce

Poranenie členka utrpela v nedeľu 75-ročná slovenská turistka pod vrcholom Ploská vo Veľkej Fatre.

V noci a skoro ráno sa môže na celom Slovensku vyskytnúť prízemný mráz

V noci a skoro ráno sa môže na celom Slovensku vyskytnúť prízemný mráz

VČERA - 18:33Domáce

V noci na pondelok (28. 4.) a v skorých ranných hodinách sa môže vyskytnúť prízemný mráz.

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi

Gazda: Konkláve je už len volebný akt, teraz je priestor na diskusie o pápežovi

VČERA - 16:36Domáce

Konkláve, teda voľba nového pápeža, by sa mohlo začať 5. mája a nemuselo by trvať dlho.

Michal Šipoš: Prezident aj premiér svojimi krokmi odštartovali predvolebnú kampaň

Michal Šipoš: Prezident aj premiér svojimi krokmi odštartovali predvolebnú kampaň

VČERA - 15:56Domáce

Prezident Peter Pellegrini vetovaním niektorých zákonov a premiér Robert Fico svojimi vystúpeniami odštartovali predvolebnú kampaň a chystajú sa na predčasné voľby.