Biomasa hrá vo výrobe tepla stále väčšiu úlohu
- 12:52 09.08.2013
- BRATISLAVA
Využívanie biomasy na výrobu tepla sa z roka na rok zvyšuje. Kým pred tromi rokmi sa na Slovensku použilo na výrobu tepla necelých 800 tisíc ton biomasy, v tomto roku by to už malo byť viac ako dva milióny ton.
Najviac zastúpeným palivom na výrobu tepla je stále zemný plyn, ktorý predstavuje 51 %. Za plynom nasleduje biomasa (35 %) a uhlie (13 %). Na stále väčšie využívanie biomasy pri výrobe tepla mal vplyv aj rast cien ropných produktov a nevýhodný kurz eura voči americkému doláru.
"Tu však treba podotknúť, že rast cien biomasy v mnohých prípadoch kopíroval rast fosílnych palív, čo mohlo byť spôsobené obchodnou stratégiou predajcov biopalív, ale aj obmedzenými možnosťami zvyšovania produkcie vhodnej drevnej hmoty," podotkol regulačný úrad, ktorý upozorňuje, že v budúcnosti môže obmedzenie produkcie drevnej štiepky spôsobiť v niektorých lokalitách aj rozpad centrálneho vykurovania.
Regulačný úrad zaznamenal v minulom roku v teplárenstve aj nárast počtu dodávateľov tepla, ktoré ho vyrábajú prostredníctvom kombinovanej výroby elektriny a tepla. "Počet subjektov s kombinovanou výrobou elektriny a tepla presiahol počet 40, čo predstavuje asi 12 % dodávateľov," uviedol regulačný úrad. Inštalovaný elektrický výkon zariadení na kombinovanú výrobu s dodávkou tepla je viac ako 1 200 megawattov.
Ročná dodávka tepla vykazuje podľa regulátora dlhodobý klesajúci trend. Ročne ide približne o 3,5-percentný pokles spotreby tepla. "Táto skutočnosť nie je spôsobená odpájaním sa odberateľov od centrálnych zdrojov, ale predovšetkým znižovaním spotreby tepla v bytovej sfére podporovanej štátnym programom zatepľovania, respektíve odstraňovaním konštrukčných nedostatkov komplexnej bytovej výstavby," konštatoval regulačný úrad.
Dodávka tepla podliehajúca cenovej regulácii sa v tomto roku predpokladá vo výške približne 15 740 gigawatthodín. Z tohto objemu tepla sa 6 270 gigawatthodín dodáva do bytov na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody a zvyšných 9 476 gigawatthodín sa dodáva ostatným odberateľom mimo domácností. Zásobovanie teplom v súčasnosti zabezpečuje na Slovensku asi 350 subjektov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.