The New York Times venuje slovenským voľbám značnú pozornosť
- 9:35 31.03.2019
- Washington

Renomovaný americký denník The New York Times zverejnil v sobotu večer hneď päť článkov o výsledku prezidentských volieb na Slovensku.
Krátko po zverejnení predbežných výsledkov hlasovania denník publikoval správu agentúry Associated Press s titulkom „Liberálny nováčik Čaputová bola zvolená za prvú slovenskú prezidentku“. Liberálna environmentálna aktivistka a relatívny nováčik v politike prilákala voličov zhrozených korupciou a politikou hlavných strán, píše sa v článku.
Denník potom zverejnil aj príspevok spravodajskej agentúry Reuters s podobným titulkom: „Liberálna právnička Čaputová zvíťazila vo voľbách a stala sa prvou slovenskou prezidentkou.“ Aj Reuters zdôraznil, že Čaputová využila verejný hnev nad korupciou a zoslabila trend víťaziacich populistov a politikov vystupujúcich proti EÚ v Európe.
The New York Times potom publikoval ešte ďalšie dva materiály agentúry Reuters o vývine výsledkov hlasovania po čiastkovom a konečnom sčítaní hlasov. Onedlho denník zverejnil aj rozsiahly článok od vlastných reportérov.
„Využijúc vlnu nespokojnosti verejnosti s rozšírenou korupciou, ale odmietajúc zapojiť sa do osobných útokov na svojich oponentov, sľúbila, že vráti slušnosť do slovenskej, často toxickej politickej klímy,“ napísali reportéri Marc Santora a Miroslava Germanová.
Čaputovej jednoznačné víťazstvo podľa nich dalo opozičným stranám v celom regióne nádej, že etnickí nacionalisti a populisti slabnú. Novinári ďalej popisujú Čaputovej pôsobenie pred kandidatúrou na prezidentku i jej predvolebnú kampaň.
„Čaputová majstrovsky zvládla pár základných ideí: zdvorilosť vo verejnom živote a transparentnosť vo vláde,“ napísali novinári The New York Times. Čaputová podľa nich zvládla vyjadriť znechutenie bez hnevu a s pokojom vyzývala na transparentnosť, slušnosť a spravodlivosť v politike i vo verejnom živote. Jej oponenti naopak siahli po témach, ktoré v minulosti zafungovali: migrantov nazývali znásilňovačmi a gejov a lesbičky hrozbami tradičnej rodiny.
„Rozsiahle konšpirácie boli hodené do toxickej vyhne rétoriky - v krajine, ktorá zaznamenala v posledných rokoch výrazný vzostup extrémistických skupín. Konečné výsledky sú víťazstvom iného typu politiky,“ uviedli reportéri. Pripomenuli však, že výsledky Mariana Kotlebu a Štefana Harabina zostávajú pripomienkou toho, že krajina je stále hlboko rozdelená.

Rusko je potrebné dostať pod väčší tlak, vyhlásil Zelenskyj
Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

Kremeľ súhlasí s Trumpom, že Ukrajina už dávno „stratila“ Krym
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že súhlasí s tvrdením amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý na svojej sociálnej sieti vyhlásil, že Ukrajina už pred rokmi „stratila“ Krymský polostrov.

Trump podpísal dekréty cielené na prísnejšiu kontrolu univerzít
Americký prezident Donald Trump podpísal v stredu dovedna sedem dekrétov zameraných na prísnejšiu kontrolu amerických vysokých škôl, univerzít a ich akreditačných orgánov.

Pápež František si neželal, aby ho intubovali, tvrdí jeho lekár
Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali.

Fiala: Mier v Európe možno dosiahnuť len silnou vojenskou podporou Ukrajiny
Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny.