Budúci utorok sa bude rozhodovať vo veci prípadného rozpustenia ĽSNS

Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017.
Vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej strany ĽSNS bude rozhodovať senát Správneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR v utorok (9. 4.) v dopoludňajších hodinách na svojom verejnom zasadnutí. TASR to v utorok potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.
Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017, teda pred takmer dvoma rokmi. O osude kotlebovcov by mal rozhodovať päťčlenný senát pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej. Prítomný by mal byť predseda strany Marian Kotleba a generálny prokurátor Jaromír Čižnár, respektíve ich právni zástupcovia.
Päťčlenný senát NS SR doteraz skúmal procesné podmienky konania, študoval rozsiahly a právne náročný spisový materiál. „Senát sa zároveň oboznamuje s mimoriadnym množstvom navrhnutých dôkazov. Súčasťou spisu sú aj niekoľkohodinové audiovizuálne záznamy. Na rozhodnutie o žalobe v tejto veci zákon nestanovuje súdu žiadne lehoty,“ objasnila koncom minulého roka hovorkyňa Važanová. Podľa jej vtedajšieho vyjadrenia snahou senátu je rozhodnúť v čo najkratšom čase.
Čižnár podal návrh na NS SR koncom mája 2017. „Vyhodnotenie rozsiahlych zadovážených podkladov ukázalo, že politická strana Kotleba – ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu SR, zákony a medzinárodné zmluvy. Podľa názoru prokuratúry cieľom tejto politickej strany je odstránenie súčasného demokratického systému v SR,“ ozrejmila vtedy pre TASR hovorkyňa GP SR Predajňová.
GP SR podľa jej slov týmto uzavrela prešetrovanie vo veci viac ako 170 evidovaných podaní s požiadavkou podať NS SR návrh na rozpustenie tejto strany. „Nové skutočnosti po podaní návrhu generálneho prokurátora boli zaslané NS SR, nové dokumenty sa týkajú aktuálneho postupu vyšetrovateľa a prokurátora v trestných veciach vedených proti predstaviteľom politickej strany Kotleba – ĽSNS,“ doplnila pred takmer dvoma rokmi Predajňová.
NS SR už raz a to koncom februára 2006 rozhodoval o zákaze činnosti kontroverznej, krajne pravicovej strany Slovenská pospolitosť - Národná strana (SP - NS), ktorej viacerí členovia čelili vtedy obvineniam z trestných činov.
Dôvodom na rozpustenie strany bolo podľa vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý podnet na NS podal, skutočnosť, že strana svojimi stanovami, programom a činnosťou na území SR porušuje Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy. Následne NS SR predchodkyňu ĽSNS - SP NS na začiatku marca 2006 aj zakázal. Viacerí členovia, medzi inými aj vtedajší „vodca“ SP - NS Marian Kotleba a „pobočník vodcu“ Ján K., vtedy čelili obvineniam z trestných činov podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov.

Premiér si uctil pamiatku pápeža Františka zápisom do kondolenčnej knihy
Premiér Robert Fico si uctil pamiatku pápeža Františka zápisom do kondolenčnej knihy. Urobil tak na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

Šimečka: V normálnej krajine by sa Kéry po odhalení plagiátorstva vzdal funkcie
V normálnej civilizovanej krajine by poslanec Národnej rady SR Marián Kéry alebo ktokoľvek, o kom sa odhalí takéto plagiátorstvo, už dávno odstúpil zo svojej funkcie.

Drucker nechce byť v prípade diplomovej práce Kéryho v pozícii arbitra
Podľa Druckera je na každom jednotlivcovi, ako sa s takouto situáciou popasuje.

V troch okresoch hrozí povodeň, SHMÚ vydal výstrahu
V okresoch sa očakávajú prívalové zrážky pri búrkach.

Na Pročka podali trestné oznámenie, polícia hovorí o priestupku
Rozhodnutie polície nadobudlo právoplatnosť 8. apríla.