Lídri EÚ gratulovali Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku SR
- 12:59 03.04.2019
- Bratislava

K politikom, ktorí Zuzane Čaputovej zablahoželali k jej víťazstvu vo voľbách prezidenta Slovenskej republiky, sa pridali aj najvyšší predstavitelia európskych inštitúcií.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojej gratulácii Čaputovej napísal, že je nadšený a povzbudený jej „proeurópskym prístupom a silným volaním po tolerancii, solidarite a vzájomnej úcte - po hodnotách, ktoré sú pre náš európsky projekt zásadné“.
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vo svojom tvíte napísal, že sa teší na spoluprácu so Zuzanou Čaputovou „pre budúcnosť Európy“.
Predseda Európskej rady Donald Tusk vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter v reakcii napísal, že „v srdci Európy“ sa hlasovalo za slušnosť v politike, právny štát a toleranciu.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen tiež blahoželal zvolenej prezidentke k úspechu v prezidentských voľbách. Zaželal jej „všetko najlepšie a úspech vo všetkom“, čo ju čaká.
Ako informovala kancelária poľského prezidenta, Andrzej Duda bol počas uplynulého víkendu v telefonickom kontakte s prezidentom SR Andrejom Kiskom i s jeho zvolenou nástupkyňou Zuzanou Čaputovou. Duda jej v telefonáte zablahoželal k víťazstvu a pozval ju na návštevu Poľska.
Dudov francúzsky kolega Emmanuel Macron vo svojom liste Čaputovej napísal, že jej zvolením občania Slovenskej republiky potvrdili „hlbokú oddanosť európskym hodnotám pokroku, slobody a solidarity.“
V blahoprajnom liste pripomenul, že obe krajiny spája osobnosť Milana Rastislava Štefánika a ako nikdy predtým sú „povolané usilovať sa o “oživenie našej Únie, „obnoviac ducha demokracie a slobody Nežnej revolúcie pri príležitosti jej 30. výročia“.
V liste, ktorý zverejnilo francúzske veľvyslanectvo na Slovensku, Macron píše, že „Európa potrebuje silné, slobodné a rešpektované hlasy ako ten Váš, aby sme pokračovali v našom spoločnom záväzku v prospech právneho štátu, spravodlivého multilaterálneho poriadku a boja proti klimatickým zmenám.“
Novozvolenej slovenskej prezidentke blahoželal k víťazstvu vo voľbách aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý jej v liste zverejnenom veľvyslanectvom Palestínskeho štátu na Slovensku zaželal úspech pri napĺňaní stanovených cieľov. Ubezpečil súčasne o svojom stálom záujme pokračovať v prehlbovaní spolupráce a v vzájomnej koordinácii medzi oboma subjektmi.

Rusko je potrebné dostať pod väčší tlak, vyhlásil Zelenskyj
Ukrajina podľa prezidenta Volodymyra Zelenského momentálne nevidí silný tlak na Rusko či nové sankcie voči nemu, a to ani napriek neochote Moskvy pokročiť v rokovaniach o ukončení vojny.

Kremeľ súhlasí s Trumpom, že Ukrajina už dávno „stratila“ Krym
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok uviedol, že súhlasí s tvrdením amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý na svojej sociálnej sieti vyhlásil, že Ukrajina už pred rokmi „stratila“ Krymský polostrov.

Trump podpísal dekréty cielené na prísnejšiu kontrolu univerzít
Americký prezident Donald Trump podpísal v stredu dovedna sedem dekrétov zameraných na prísnejšiu kontrolu amerických vysokých škôl, univerzít a ich akreditačných orgánov.

Pápež František si neželal, aby ho intubovali, tvrdí jeho lekár
Pápež František sa niekoľko týždňov pred smrťou rozhodol, že si za žiadnych okolností nepraje, aby ho lekári intubovali.

Fiala: Mier v Európe možno dosiahnuť len silnou vojenskou podporou Ukrajiny
Jediná cesta k mieru v Európe vedie podľa českého premiéra Petra Fialu cez silnú vojenskú podporu Ukrajiny.