Číž: ÚS SR by mohol byť kompletný a funkčný do dvoch, troch mesiacov

Ústavný súd SR by mohol byť kompletný a funkčný do dvoch až troch mesiacov. Vie si to predstaviť podpredseda poslaneckého klubu vládneho Smeru-SD Miroslav Číž. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
„Máme šancu, že na májovej schôdzi, pokiaľ ten proces pôjde tak, ako pôjde, pretože, zdá sa, že základné politické dohody sa podarilo dosiahnuť, takže sa dá predpokladať, doplnenie ďalších sudcov bude plynulé,“ povedal Číž. Proces výberu kandidátov na ústavných sudcov pritom označil za „vcelku uspokojivý“.
Zdôraznil, že obdobne zdĺhavé, náročné a vážne boli procesy pri voľbách už v minulosti, a to nielen na Slovensku a netrvali mesiac. Podľa neho sa nečakalo, že všetkých 18 kandidátov na ústavných sudcov bude zvolených hneď. „Pokiaľ bude prezident konať, tak máme ústavný súd, ktorý môže rozhodovať plnohodnotne o každých veciach, keďže bude funkčné plénum,“ skonštatoval na margo zvolenia doterajšieho počtu kandidátov.
Opačného názoru je však opozícia, podľa ktorej nemá byť voľba kandidátov na ústavných sudcov politickým zápasom. Ústavný súd sa podľa opozičných strán nemá sprivatizovať, ale má zastupovať všetkých ľudí v krajine. „Z tohto miesta vás vyzývam k rokovaniu pred ďalšou voľbou, aby ste s nami rokovali o menách,“ vyzval podpredseda strany SaS Ľubomír Galko.
Zároveň apeluje na koalíciu, aby v treťom kole podporila aj kandidátov, ktorí získali dôveru opozície, a aby k voľbe pristupovala nadstranícky. „Sme pripravení rokovať tak, aby sme v tretej voľbe ten počet kandidátov doplnili tak, aby ústavný súd nebol jednofarebný a zastupoval záujmy všetkých občanov na Slovensku,“ poznamenal Galko s tým, že zodpovednosť za súčasne navolený počet kandidátov necíti.
Na vyváženosť a nadstraníckosť upozorňuje aj predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. „Nejde o to, aby boli ústavní sudcovia koaliční alebo opoziční. Nám ide o to, aby na ústavnom súde boli ľudia, ktorí v prvom rade rešpektujú zákon. Sú tu pre všetkých ľudí,“ skonštatovala Remišová s tým, že snaha o spoločné rokovania z ich hnutia bola. Za fakt, že sa stále nepodarilo navoliť všetkých kandidátov, sa necíti zodpovedná. „My sme si svoju ústavnú povinnosť splnili,“ doplnila.
Spolupráci sa nebráni ani koaličný Most-Híd. „Našej strane sa dá vyčítať všeličo, ale to, že by sme nevedeli, ako spolupracovať, nie. Spolupráca nie je ale to, že ja ti poviem, čo máš robiť. Ak si to urobil, tak spolupracuješ, ak si to neurobil, tak nespolupracuješ,“ povedal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz. Spoluprácu a dohody v politike podporuje, ale nemalo by to byť kapituláciou alebo podmieňované ultimatívnymi vyjadreniami. Takéto formulovanie ponuky na rokovania opozícia odmieta.
Ravasz však v súvislosti s voľbou hovorí o spoločnej zodpovednosti. „Je to naša spoločná zodpovednosť. Takže potrebujeme seriózny prístup, zodpovedný prístup k tejto veci a zvoliť tých kandidátov čo najskôr,“ doplnil.

Primátor Bratislavy ocenil sedem osobností, medzi nimi i Z. Kronerovú
V Divadle P. O. Hviezdoslava udelil primátor Bratislavy Matúš Vallo vo štvrtok večer Cenu primátora Bratislavy 2025.

Prezident: Štát by mal preniesť niektoré právomoci zo štátnej i na obecnú políciu
Štát by mal podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho preniesť niektoré právomoci zo štátnej aj na mestskú a obecnú políciu.

Vo viacerých mestách na Slovensku sa vo štvrtok večer konajú protesty
Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa vo štvrtok večer konajú protestné zhromaždenia Slovensko je Európa.

Rada prokurátorov SR vyzýva kompetentných na riešenie útokov na prokurátorov
Rada prokurátorov Slovenskej republiky dlhodobo vníma ako vážny problém útoky na integritu prokurátorov pri výkone prokurátorských činností.

Požiar bytu zrejme vznikol pri nabíjaní elektrokolobežky
V prípade štvrtkového požiaru bytu na Kalinovskej ulici v Košiciach začala polícia trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti.