Prečo z pitia diétnych nápojov priberáme?
Diétne nápoje, ktoré nám trh ponúka ako "zdravšiu" alternatívu klasických sladených nápojov, v sebe ukrývajú tajomstvo, kvôli ktorému z nich väčšina z nás priberá.
Diétne nápoje nesú povesť nízkokalorických náhrad tradičných bublinkových limonád, ktoré často obsahujú až 9 čajových lyžičiek cukru v jedinom balení. Diétna verzia má preto ponúkať všetky výhody sladkého nápoja, akurát bez obsahu cukru a kalórií.
Nový výskum, na ktorý sa podujala Univerzita Georgea Washingtona v Washingtone (USA), zamietol pod koberec tvrdenia, podľa ktorých diétne nápoje predstavujú riešenie neustáleho priberania. Štúdii sa dokonca podarilo zistiť, že ľudia, ktorí pravidelne pijú diétnu kolu a iné diétne šumivé nápoje, denne prijmú okolo 200 kalórií viac ako tí, ktorí tieto nápoje nepijú.
Štúdia vychádza z pozorovania viac ako 7.000 detí a tínedžerov z Ameriky. Zistilo sa, že deti, ktoré pravidelne pijú diétne bublinkové nápoje, denne prijmú o 196 viac kalórií nad limity odporúčaní, a tie, ktoré pravidelne pijú obyčajné bublinkové nápoje, prijmú denne o 312 kalórií viac, než sa odporúča.
Výskum sa síce primárne nezameriaval na priberanie, ale vedci napriek tomu dospeli k záveru, že ľudia, ktorí často pijú diétne varianty bežných nápojov, denne tiež prijmú viac cukru ako sa odporúča. Dá sa teda predpokladať, že ich denný príjem cukru celkovo prevýšil odporúčané dávkovanie, a v dôsledku toho začnú priberať.
Aspartám a jeho vplyv na mozog
Jedným z hlavných pozitív, do ktorých sa diétne nápoje rady obliekajú v reklamnej kampani, je, že obsahujú minimum alebo žiadny cukor, a kalórie v nich nenájdete. Ako však naznačujú výsledky štúdie, pitie nízkokalorických diétnych nápojov neprináša žiadne benefity z hľadiska celkového príjmu cukru.
Ako sa tiež ukázalo, pitie sladených nápojov – či už sú to sladené nápoje v klasickej podobe, alebo diétne varianty s obsahom náhradných sladidiel – zvyšuje chuť na sladké jedlo, kvôli čomu človek za deň prijme nadbytok cukrov a kalórií.
Mnohé obľúbené značky s ponukou diétnych nápojov používajú ako sladidlo aspartám, ktorý je až 200-krát sladší ako samotný cukor. Predpokladá sa, že keď mozog omámite takýmto sladkým nápojom, začne túžiť po ďalších sladkých veciach, ktoré si radi kompenzujeme nezdravými jedlami.
Ak sa pýtate, či vám uškodí príležitostné pitie diétnych nápojov, odpoveď je, pravdepodobne nie. Problémom je však to, že u väčšiny z nás sa konzumácia takýchto nápojov postupne stupňuje, a tak začnete piť niekoľko diétnych nápojov denne skôr, ako si to stihnete všimnúť.
V závere teda možno konštatovať, že pitie sladených nápojov – či už tých klasických alebo diétnych, nám nijako nepomáha. Čím menej ich pijeme, tým viac robíme pre vlastné zdravie.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.