Prečo niektoré psy jedia výkaly?
- 20:45 14.05.2019
- Bratislava
Aj váš pes niekedy pri venčení ochutná vlastný alebo cudzí exkrement? Prečo to psy robia, a ako im v tom zabrániť?
Veľa psích majiteľov by vedelo rozprávať dlhé príbehy o tom, akú rebelskú povahu majú ich domáci miláčikovia. Ak vám práve niečo netrhajú, tak sa aspoň prehrabávajú v odpadkoch alebo sa kŕmia tým, čo nájdu v parku, na ulici či na chodníku – a často sú to výkaly.
Niektoré psy neodolajú výkalom niekoľkých druhov zvierat: vtákov, koní, zajacov, dobytka, srniek alebo mačiek. V niektorých prípadoch psy dokonca konzumujú vlastné výkaly alebo výkaly iného psa. Toto správanie má dokonca vlastný názov, a voláme ho koprofágia.
Ktoré psy majú najbujarejšie chúťky?
Ako sa uvádza v najnovšej štúdii zaoberajúcej sa touto tematikou, nie každý pes sa vo voľnom čase venuje pojedaniu výkalov. V skutočnosti len 16 percent z opýtaných 1.000 psíčkarov uviedlo, že videli svojho psa jesť exkrementy aspoň šesťkrát (podľa definície koprofágie). Až 77 percent pritom uviedlo, že svojho psa nikdy neprichytili pri konzumovaní výkalov iného psa.
Ukázalo sa, že niektoré známe faktory nemajú žiadny vplyv na to, či má váš pes chuť na výkaly: vek, pohlavie, prípadná sterilizácia, tréning, kojenie alebo strava. Výskum tiež dokázal, že produkty určené na odnaučenie psa od konzumovania exkrementov, alebo jeho trestanie, nemajú žiadny vplyv na to, či to robí alebo nie.
Za najlepší spôsob, ako predpovedať psie chúťky na prechádzke, vedci považujú určenie množstva výkalov, ktoré psa obklopujú – a to najmä tých čerstvých. Viac ako 80 percent koprofágnych psov konzumuje len výkaly, ktoré nemajú viac ako 2 dni.
Najefektívnejším spôsobom, ako psa ochrániť pred pojedaním cudzích výkalov, je nevodiť ho na miesta s častým výskytom čerstvých exkrementov. Táto rada zároveň poslúži ako dôvod pre psíčkarov zbierať po svojich miláčikoch výlučky na verejných priestranstvách.
Výsledky dotazníka ďalej naznačujú, že psy, ktoré majitelia opísali ako „nenásytné“ a tie, ktoré doma žijú v spoločnosti ďalších psov, sa najčastejšie stávajú obeťami koprofágie. Náchylnejšie na túto poruchu boli tiež teriéry a lovecké plemená. Až 41 percent opýtaných, ktorí uviedli, že ich pes konzumuje fekálie, má doma šeltiu. Nechutnej praktike sa najviac vyhýbajú pudlíky.
Šeltia je jedno z plemien, ktoré najčastejšie konzumujú výkaly. Foto: shutterstock.com/ranmaru
Pozostatok evolúcie
Autori štúdie považujú za najpravdepodobnejšie vysvetlenie koprofágie to, že ju psy zdedili po svojich starodávnych predkoch. Keďže výkaly sa považujú za zdroj ochorení, psy, ktoré nimi boli v minulosti viac obklopené ako dnes, ich preventívne jedli, aby sa v nich nestihli usadiť parazity a choroboplodné zárodky.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.