Pozlátená soška filmového Oscara sa odovzáva už 90 rokov
- 5:14 16.05.2019
- Los Angeles
Od prvého ročníka odovzdávania najprestížnejšieho ocenenia vo svete kinematografie uplynie vo štvrtok 16. mája 90 rokov.
Prvýkrát udelila Akadémia filmových umení a vied v Los Angeles 16. mája 1929 ceny a ich nositeľov odmenila pozlátenou soškou známou pod menom Oscar. Najlepším filmom sa stal film Wings od režiséra Williama Wellmana. Najlepším hercom sa stal Emil Jannigs a najlepšou herečkou Janet Gaynorová. Od prvého ročníka odovzdávania najprestížnejšieho ocenenia vo svete kinematografie uplynie vo štvrtok 16. mája 90 rokov.
Odovzdávanie Oscarov sa každoročne deje na slávnostnom vyhlásení ich laureátov v Dolby Theatre v Los Angeles v Spojených štátoch amerických. Priamy prenos z prestížneho podujatia sa vysiela do 225 krajín a teritórií po celom svete.
História ceny siaha do roku 1927, keď Louis Mayer, šéf spoločnosti Metro-Goldwin-Mayer, založil v Los Angeles Akadémiu filmových umení a vied. Akadémia po prvý raz udelila ceny 16. mája 1929 v 11 kategóriách a ich nositeľov odmenila pozlátenou soškou.
Podľa jednej z legiend dostala soška meno Oscar v roku 1931 pre údajnú podobnosť so strýkom Margaret Herrickovej, knihovníčky a neskoršej riaditeľky Akadémie. Oficiálnou prezývkou trofeje sa Oscar stal až v roku 1939.
Soška Oscar z bronzu je vysoká 34 centimetrov, váži bezmála 3,9 kilogramu a je pozlátená 24-karátovým zlatom. Návrh scénografa Cedrica Gibbonsa previedol do skutočnej podoby sochár George Stanley. Oscar má podobu rytiera s mečom, ktorý stojí na cievke filmového pásu s piatimi kruhmi. Tie predstavujú päť pôvodných profesijných sekcií Akadémie filmových umení a vied - hercov, režisérov, producentov, technikov a scenáristov.
Náhradou sošky zo zafarbenej umelej hmoty poctili držiteľov Academy Award iba počas druhej svetovej vojny, v čase nedostatku kovov. Po vojne však Akadémia tieto náhrady vymenila za originálnych Oscarov.
Dizajn samotného Oscara sa od jeho vzniku v roku 1929 podstatne nezmenil, upravoval sa iba podstavec, na ktorom je zospodu vyryté sériové číslo a na štítku upozornenie: „Soška sa nesmie predávať, prenechávať ani prevádzať do iného vlastníctva, ak predtým nebola ponúknutá filmovej akadémii“. Laureáti, ktorí získali Oscara po roku 1950, podpísali totiž súhlas, že svoju zlatú sošku nikdy nepredajú.
Od roku 1982 sa sošky vyrábajú výhradne v dielňach chicagskej spoločnosti R. S. Owens & Company. Výroba nových sošiek sa začína vždy v januári, na objednávku Akadémia filmových umení a vied. Výrobná cena jednej sošky sa pohybuje rádovo v stovkách dolárov. Jej trhová hodnota je však mnohonásobne vyššia.
Do roku 2000 sošky do Los Angeles dovážala donášková služba. Keďže Oscarov v roku 2000 ukradli a našli ich až po týždni, výrobca sa rozhodol pre ich bezpečnejšiu cestu - Akadémii ich posiela súkromným lietadlom jednej z leteckých spoločností.
Do dražieb sa dostávajú len sošky z obdobia pred rokom 1950. Americký režisér Steven Spielberg kúpil v roku 1996 za 607.500 dolárov pozlátenú sošku, ktorú dostal Clark Gable v kategórii najlepší herec za film Stalo sa jednej noci. Kráľ popu Michael Jackson si v roku 1999 zaobstaral drahý spomienkový predmet na Hollywood, keď za 1,5 milióna dolárov kúpil v aukcii sošku Oscara, ktorú kedysi dostal David O. Selznick za filmovú klasiku Odviate vetrom. Na dražbe v Los Angeles predali vo februári 2012 za viac ako tri milióny dolárov 15 starých sošiek filmových Oscarov. „Najmladší“ z týchto Oscarov bol z roku 1949.
Tohoročné udeľovanie Oscarov sa konalo 24. februára.
Akadémia filmových umení a vied určila termín nadchádzajúceho slávnostného ceremoniálu na 9. februára 2020.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.
Ak máte tieto aplikácie v mobile, musíte ich okamžite vymazať
Majitelia smartfónov by si mali skontrolovať, či sa na nich nenachádza niektorá z týchto 15 škodlivých aplikácií.