Ako prirodzene znížiť inzulín na redukciu hmotnosti

Hladiny inzulínu sú dôležité nielen u diabetikov, ale u všetkých ľudí. Ak sa vám nedarí schudnúť, na vine môže byť práve inzulín.
Pankreas je životne dôležitý orgán a aj keď si to mnohí neuvedomujú, má priamy vplyv na vašu hmotnosť. Okrem toho, že pomáha tráveniu, hrá pankreas dôležitú úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi produkciou enzýmu nazývaného inzulín. Ten umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala do vnútra bunky a tam bola premenená na energiu. Inzulín reguluje náš metabolizmus a je priamo zodpovedný za našu chuť k jedlu a ukladanie tukov v našom tele.
Ak sa hladina cukru v našom krvnom obehu výrazne zvýši, pankreas na to reaguje nadmernou produkciou inzulínu. Vysoký inzulín je preto jedným z dôvodov neobvyklého nárastu hmotnosti a vzniku obezity.
Ak sa snažíte schudnúť a máte pocit, že vaše úsilie je zbytočné, možno by ste si mali začať kontrolovať hladiny inzulínu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu znížiť hladinu inzulínu a vďaka tomu úspešne schudnúť.
Cvičte aspoň 30 minút denne
Venujte sa akémukoľvek typu cvičení - vysoko intenzívnemu tréningu, behu, joge, chôdzi, atď. Pohyb svalov prebudí telo a núti ho čerpať energiu. Prirodzene využíva cukor a hladiny inzulínu klesajú. Pravidelné cvičenie pozitívne ovplyvňuje vaše celkové zdravie a pomáha v chudnutí.
Jedzte stravu s nízkym obsahom sacharidov bohatú na bielkoviny
Sacharidy sú hlavným zdrojom cukru a preto zvyšujú hladinu cukru a inzulínu najviac. Sladké a spracované potraviny majú vysoký obsah cukru a môžu spôsobiť výrazné zvýšenie hladiny inzulínu. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí jedia sladké potraviny majú o 22% vyššie hladiny inzulínu.
Zníženie sacharidov a zvýšenie spotreby bielkovín môže pomôcť udržať jeho hladiny pod kontrolou a tiež poskytnúť potrebnú energiu. Potraviny s vysokým obsahom cukru by ste si mali ušetriť len na zvláštne príležitosti. Vo vašom jedálničku by sa malo nachádzať chudé mäso, vajcia, ryby a tvaroh.
Vyhnite sa rafinovaných sacharidom
Rafinované sacharidy, ako je kola, cukríky a sušienky, telo trávi veľmi rýchlo, čo vedie k nárastu cukru v krvi. Namiesto toho zvoľte potraviny s komplexnými sacharidmi, ako je napríklad hnedá ryža, quinoa, jačmeň, strukoviny, atď. Vyberajte si celozrnné výrobke, ktoré majú vyšší podiel vitamínov, vlákniny a minerálov.
Jedzte potraviny, ktoré udržujú hladinu cukru na nízkej úrovni
Potraviny, ktoré majú nízky obsah cukru a tiež pomáhajú udržiavať hladinu inzulínu pod kontrolou sú:
- Orechy a semienka (mandle, pistácie, semená chia a ľanové semená)
- Celozrnné výrobky (jačmeň, hnedá ryža, pohánka, ovos a quinoa)
- Ovocie s vysokým obsahom vlákniny (jablká, kokosové orechy, bobuľové ovocie, pomaranče a hrušky)
- Listová zelenina (špenát, kapusta, šalát, kel)
- Batáty
- Mäso (losos a tuniak)
- Nesladený jogurt
- Avokádo
- Cesnak
Jedzte viac menších jedál
Namiesto toho, aby ste jedli 3 veľké jedlá denne, si stravu rozdeľte na 5-6 porcií denne. Jedzte častejšie, ale menšie porcie pestrej stravy. Podľa štúdie pravidelná konzumácia menšieho množstva kalórií znižuje hladiny inzulínu. Jedzte vyváženú stravu s primeraným pomerom sacharidov, bielkovín a tukov.
Zvýšte príjem rozpustnej vlákniny
Rozpustná vláknina sa pomaly posúva tráviacim traktom a po dlhšiu dobu vám dáva pocit sýtosti. Vďaka tomu budete mať menšiu chuť na sladké a nebude dochádzať k náhlym nárastom inzulínu po jedle. Výskum ukázal, že vysoký príjem vlákniny je spojený s nižšími hladinami inzulínovej rezistencie u žien.
Užívajte jablčný ocot
Jablčný ocot výrazne znižuje inzulín v krvi. Podľa štúdie vysoký obsah kyseliny octovej zlepšuje citlivosť na inzulín v krvi o 20% -30%. Jablčný ocot vám tiež dáva väčší pocit sýtosti po jedle, čím vám pomáha menej jesť a stratiť viac váhy.
Pite vodu a zelený čaj
Vyhnite sa akýmkoľvek sladkým nápojom, ako je kola, džús a energetické nápoje a popíjajte v priebehu dňa vodu. Môžete tiež piť zelený čaj 2-3 krát denne po jedle. Štúdie ukázali, že zelený čaj pomáha v boji proti inzulínovej rezistencii.
Oddychujte a zmiernite stres
Stres dokáže spôsobiť výkyvy cukru v krvi, môže vyvolať inzulínovú rezistenciu a spôsobiť nárast telesnej hmotnosti. Skúste preto meditovať, robte dychové cvičenia, alebo si doprajte horúci kupeľ, aby ste upokojili nervy a znížili úroveň stresu. Buďte šťastní, zostaňte aktívni a zbavte sa napätia.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.