4 otázky, ktoré vám prezradia, či ste v práci vyhoreli
- 20:58 10.06.2019
- Bratislava
Ako zistiť, či ste v práci vyhoreli, v ktorom zamestnaní sa vyhorenie vyskytuje najčastejšie a ako proti nemu bojovať? Aj na tieto otázky vám dnes odpovieme.
Stres v práci je normálny jav, ku ktorému by ale nemalo dochádzať príliš často. Niektorí ľudia sa však stretávajú so stresom každý deň, v dôsledku čoho sú vyčerpaní, cynickí a práca ich viac nebaví. Tento stav je známy pod názvom vyhorenie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikuje vyhorenie ako „pracovný fenomén“. Uvádza pritom základné príznaky tohto stavu:
- pocit vyčerpania alebo nedostatku energie
- väčšia mentálna vzdialenosť od zamestnania, negatívne, cynické pocity voči práci
- znížená pracovná efektívnosť
V ére smartfónov a kontrolovania e-mailovej schránky každú hodinu je pre mnohých ťažké odpútať sa od práce. Nová definícia vyhorenia by mala byť výstrahou pre zamestnávateľov, ktorí stresu z práce nevenujú dostatočnú pozornosť.
Ako zistiť, či ste vyhoreli?
Ak máte podozrenie, že vyhorenie je presne tým, čím prechádzate, položte si tieto 4 otázky:
- Radil vám niekto blízky, aby ste práci venovali menej času?
- Nahnevali ste sa za posledný mesiac na svoju prácu, kolegov, klientov alebo pacientov?
- Cítite sa vinní za to, že netrávite dosť času s rodinou, priateľmi alebo sám so sebou?
- Máte pocit, že to s emóciami preháňate (plač, hnev, krik alebo pocit tlaku) bez zjavnej príčiny?
Ak ste na hociktorú z otázok odpovedali kladne, asi vám nemusíme hovoriť, že nastal čas na zmenu.
Čo spôsobuje vyhorenie?
Každý z nás má odlišnú kapacitu na vysporiadanie sa s emocionálnym a psychickým napätím. Keď túto hranicu prekročíme, na tele sa to prejaví stresom.
Vyhorení ľudia často pociťujú emocionálne vyčerpanie, a správajú sa podľa toho aj k ostatným. K ľuďom v práci pristupujú odosobnene a nezaujato. Často prichádzajú o svoje sny a plány v oblasti kariéry.
Vyhorenie síce nie je klasifikované ako psychická porucha, no zato môže byť príčinou ďalších ťažkostí v živote, vrátane rozpadu rodiny, syndrómu chronickej únavy, nervozity, depresie, nespavosti a alkoholizmu alebo užívania drog.
Povolania s najväčším rizikom
Vyhorenie hrozí každému pracovníkovi, ktorý denne prichádza do kontaktu s ľuďmi. Do tejto kategórie teda zaraďujeme aj učiteľov, zdravotníkov, väzenský dozor a zamestnancov obchodu.
Vyššie riziko hrozí u zamestnancov polície a zdravotníctva, pretože práve títo ľudia pracujú v stresových podmienkach prakticky neustále. Ďalšou profesiou, ktorá sa s vyhorením stretáva mimoriadne často, je právnik a advokát.
Ako sa vyhnúť vyhoreniu?
Je povinnosťou zamestnávateľa zaistiť zamestnancom zdravé pracovné prostredie a optimálnu pracovnú dobu. Aj vy však môžete spraviť niečo pre to, aby ste obmedzili riziko vyhorenia.
Ako prvé zapracujte na svojej odolnosti. Vďaka odolnosti vieme zdravo odpovedať na stresujúce situácie, a výzvy prijímame s ľahkou hlavou. Svoju odolnosť posilníte, keď sa naučíte „vypnúť“. Ohraničte prácu jasnými mantinelmi a nedovoľte jej preniknúť do svojho súkromného života.
Nezáleží na tom, kde pracujete – vaša práca by nikdy nemala byť jediným, čo vás ako osobu definuje. Ak si aj po dlhšej dobe stále myslíte, že vás práca viac neteší, zvážte zmenu zamestnania.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.
Poľovník strieľal na medveďa na strome, ten spadol a zabil iného poľovníka
Poľovník v americkom štáte Virgínia zomrel po tom, ako naňho zo stromu spadol medveď postrelený iným poľovníkom, uviedli miestne úrady.
Úzkosť z mobilu: Tomuto zvyku sa vyhnite, zhoršuje psychiku!
Odborníci varujú pred novým trendom, ktorý zvyšuje mieru úzkosti u používateľov smartfónov.