5 vecí, ktoré hrozia v dôsledku zmeny podnebia, a vy ste o nich ešte nepočuli
- 21:30 20.06.2019
- Bratislava
Nástrahou globálneho otepľovania nie je len topenie ľadovcov a vymieranie ohrozených druhov rastlín a zvierat. Počuli ste už o týchto piatich následkoch?
Väčšina ľudí na zemi si uvedomuje najvýraznejšie dôsledky zmeny podnebia: miznutie ľadovej pokrývky, vyhynutie niektorých druhov zvierat a rastlín a extrémne prejavy počasia.
Toto nie sú jediné hrozby, ktoré nám otepľovanie môže priniesť. Existujú aj ďalšie zložité následky, o ktorých ste doteraz nepočuli, no týkajú sa vás rovnako ako tie, ktoré už poznáte.
1. Prudšie turbulencie
Ak ste zvyknutí na let lietadlom, turbulencie vám zrejme nerobia vrásky. Horšie ich zvládajú letecké spoločnosti, ktoré musia ročne vynaložiť milióny eur na opravy poškodení.
Počas turbulencie lietadlo prechádza niekoľkými prúdmi vzduchu naraz. Tieto prúdy sa v dôsledku otepľovania atmosféry budú pohybovať čoraz rýchlejšie, a turbulencie v lietadlách budú častejšie a prudšie.
2. Viac ochorení
Globálne otepľovanie zmení ochorenia dvomi spôsobmi: častejšie bude dochádzať k nákaze človeka zvieraťom, a znovu sa objavia ochorenia, ktoré sme považovali za zaniknuté.
Teplé podnebie a dážď vytvárajú živnú pôdu pre komáre, prenášajúce maláriu a horúčku dengue, a potkany, ktoré prenášajú bakteriálne ochorenia.
Ožijú aj baktérie a vírusy, ktoré doteraz ležali ukryté v permafroste. V roku 2016 médiá informovali o úmrtí 12-ročného chlapca, ktorý sa na Sibíri nakazil modrými kiahňami (antrax). Chlapec sa nakazil pravdepodobne pri kontakte so storočnou zdochlinou soba, ktorá rozmrzla vplyvom tepla.
3. Väčší sklon zemskej osi
Topením ľadovej pokrývky v Grónsku a na zemských póloch dochádza k nakláňaniu zemskej osi. V dôsledku presunu hmotnosti na Zemi od začiatku 20. storočia sa os posunula o zhruba 10,5 metra. Ide o zmenu, ktorá nemá, ani by v budúcnosti nemala mať vážnejšie následky v oblasti poľnohospodárstva, počasia a navigácie.
4. Silnejšie zemetrasenia
Teplejšie podnebie znamená väčšiu búrkovú aktivitu, ktorá vzniká pri nízkom tlaku. Celé to súvisí so vznikom mohutnejších a častejších zemetrasení, ktorým sa najviac darí práve v takýchto podmienkach. Tlak na zemskú kôru vyvíjajú aj topiace sa ľadovce.
5. Častejšie výbuchy sopiek
Aj intenzívna vulkanická aktivita je len následkom topenia ľadovcov, ktoré ovplyvňuje prúdenie magmy a utvára viac otvorov, ktorými môže preniknúť na zemský povrch. Skupina vedcov v roku 2017 porovnala záznam o vulkanickej činnosti na Islande s plochou jeho ľadovej pokrývky, a zistila, že čím bolo v krajine teplejšie, tým častejšie dochádzalo k výbuchom sopiek.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.