• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 25.4.2025Meniny má Marek
12°Bratislava

11 kombinácií vitamínov a doplnkov, ktoré by ste nikdy nemali užívať naraz

  • 18:47 01.07.2019
  • Bratislava
11 kombinácií vitamínov a doplnkov, ktoré by ste nikdy nemali užívať naraz

Tieto lieky a doplnky je lepšie užívať s určitým odstupom.

Okrem rôznych doplnkov, sľubujúcich nemožné, sa terčom marketingu v modernej dobe stali aj vitamíny a vitamínové doplnky, ktorých celý obsah možno nájsť aj v potravinách, ktoré bežne konzumujeme.

Ak už ste sa rozhodli pre užívanie vitamínov, dávajte si pozor na to, akým spôsobom ich prijímate. Tieto dvojice radšej nikdy neužívajte naraz.

1. Horčík a vápnik

Horčík a vápnik navzájom oslabujú svoje vstrebávanie v organizme, čím klesá ich účinok. Ak beriete tieto dva vitamíny, medzi ich užitím si spravte minimálne 2-hodinovú prestávku.

2. Meď a zinok

Zinok poskytuje početné množstvo zdravotných benefitov, najčastejšie sa však užíva vďaka jeho schopnosti posilniť imunitu. Pomocou tohto minerálu dokážete skrátiť alebo celkom stopnúť bežné ochorenia ako chrípka či prechladnutie.

Meď zas najčastejšie užívajú tí, ktorí jej v tele majú nedostatok, najmä v dôsledku chronických ochorení. Nedostatok medi môže byť okrem toho spôsobený nadmerným užívaním zinku.

Podobne ako horčík a vápnik, aj meď a zinok by ste mali užívať s 2-hodinovým odstupom, aby ste zabránili ich vzájomnému oslabeniu.

3. Železo a zelený čaj

Foto: Iryna Imago/Shutterstock.com

Vitamíny s obsahom železa pomáhajú rovnomerne distribuovať kyslík do buniek organizmu. Ak ich užívate a popri tom pijete zelený alebo čierny čaj či doplnky s obsahom kurkumínu, riskujete, že sa nevstrebú dokonale. Nezabudnite preto na potrebný odstup.

4. Rybí olej a ginko biloba/cesnak

Doplnky s obsahom rybieho oleja sú užitočné najmä vďaka obsahu omega-3 mastných kyselín a vedia zlepšiť náladu a utíšiť zápal. Ak ich užívate zároveň s doplnkami riediacimi krv, ako je cesnak alebo ginko biloba, staviate sa do ohrozenia nekontrolovateľným krvácaním. Aj v tomto prípade sa treba spoľahnúť na 2-hodinový odstup.

5. Melatonín a iné upokojujúce bylinky

Predávkovanie bylinkami a doplnkami s obsahom sedačných látok si často ani nevšimnete. Ak naraz beriete niekoľko doplnkov s obsahom valeriány, pieporu opojného (kava), melatonínu alebo withanie opojnej (ashwagandha), môže dôjsť k prejaveniu vedľajších účinkov v podobe extrémnej ospalosti.

6. Na červeno fermentovaná ryža a niacín

Foto: Hendrasu/Shutterstock.com

Pacienti, ktorí majú problémy s vysokým cholesterolom, sa v rámci prírodnej doplnkovej liečby môžu spoľahnúť na pilulky s obsahom niacínu alebo červenej fermentovanej ryže. Pri týchto suplementoch ale treba dať pozor na správne dávkovanie a vzájomné nekombinovanie, inak hrozí poškodenie pečene.

7. Vitamíny A, D, E a K

Vitamíny rozpustné v tuku poskytujú mnoho zdravých prínosov, ale určite by ste ich nemali brať všetky v tú istú dobu. Namiesto toho si medzi jednotlivými dávkami spravte už zmieňované 2-hodinové prestávky.

8. Draslík a vápnik

Ľudia, ktorí sa aktívne venujú športovaniu alebo namáhavej fyzickej aktivite vo vlhkom prostredí, prichádzajú o draslík rýchlejšie. Tento minerál rýchlejšie absorbujú aj tí, ktorých trápia problémy s trávením.

Ak chcete tento problém vyriešiť, užívajte doplnky s obsahom draslíka bez toho, aby ste ich kombinovali napríklad s vápnikom. Tieto dva minerálny navzájom blokujú svoje vstrebávanie vnútri organizmu.

9. Antidepresíva a ľubovník bodkovaný

Ak sa spoliehate na prírodnú liečbu ľubovníkom, no zároveň užívate antidepresíva, môžu sa dostaviť vedľajšie účinky ako zmätenosť, nervozita a horúčka. V najhoršom prípade môže dôjsť k vzniku záchvatov a stuhnutia svalstva.

10. Koenzým Q10 a lieky na cukrovku

Foto: nokwalai/Shutterstock.com

Koenzým Q10, ktorý posilňuje činnosť srdca, pri užívaní spolu s liekmi na cukrovku, zároveň dramaticky znižuje hladinu cukru v krvi. Kombinácia Koenzýmu Q10 a liekov na tlak môže zas viesť k ráznemu zníženiu krvného tlaku.

11. Antibiotiká a železo

Doplnky s obsahom železa môžu v kombinácii s antibiotikami, ktoré zaraďujeme k tetracyklínom, spôsobiť oslabenie ich činnosti. Medzi užitím lieku na predpis a doplnku si spravte vždy niekoľkohodinovú prestávku.

Zdroj: Info.sk, DP, trendingposts.net
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov

18:14 20.04.2025Zdravie

Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

21:42 18.04.2025Zdravie

Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

21:14 18.04.2025Zdravie

Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.