Títo ľudia majú väčšiu šancu prebrať sa z kómy
Niektorí pacienti vo vegetatívnom stave zapríčinenom poranením mozgu vykazujú znaky, ktoré naznačujú vyššiu pravdepodobnosť prebratia sa z kómy.
Novej štúdii sa podarilo identifikovať hlavný znak, ktorý hovorí o tom, či má človek šancu prebrať sa z vegetatívneho stavu, respektíve kómy. Vedci využili špeciálny algoritmus, pomocou ktorého analyzovali mozog viac ako 100 pacientov, ktorí po mozgovej traume ostali v kóme.
Približne každý 7. pacient niekoľko dní po upadnutí do vegetatívneho stavu vykazoval náznaky takzvaného „skrytého vedomia“. To znamená, že jeho mozgová aktivita sa zmenila v reakcii na príkaz pohnúť rukou. Pacienti podľa všetkého rozumeli príkazom, len nemali kapacitu ich vykonať.
Pacienti so známkami „skrytého vedomia“ okrem toho majú vyššiu šancu na prebudenie z kómy než tí, ktorí takéto znaky nejavia.
Kto sa prebudí?
Na určenie pravdepodobnosti, či sa pacient prebudí z kómy, sa dnes používajú neurologické a ďalšie testy, ktorých spoľahlivosť však nie je stopercentná.
Nová metóda pomocou elektrokardiogramu (EEG) analyzovala mozgové vlny 104 pacientov, ktorí utrpeli náhle poranenie mozgu v dôsledku krvácania, traumy alebo nedostatku kyslíka. Žiaden z nich nebol schopný rozprávať a neodpovedal na vyslovené príkazy.
Počas monitorovania mozgu pacientom prikázali „otvárať a zatvárať“ ruku, alebo s tým prestať. Algoritmus následne preveril údaje z EEG a rozhodol, či mozog zareagoval rozdielne na každý z príkazov. Ak mozog vykazoval zmeny, lekári mu pridelili „skryté vedomie“.
15% zo 104 pacientov vykazovalo znaky tohto tajomného vedomia. 50% z nich pri odchode z nemocnice dokázalo fyzicky reagovať na vyslovené príkazy, čo dosiahlo len 26% pacientov bez znakov „skrytého vedomia“.
44% pacientov, u ktorých sa našli stopy „skrytého vedomia“, dokázalo po roku samostatne fungovať aspoň po dobu 8 hodín. Takéto zlepšenie bolo možné pozorovať len u 14% pacientov bez „skrytého vedomia“.
Neurológovia hovoria, že implementovanie tohto postupu do bežnej praxe by mohlo pomôcť v identifikovaní prognóz pacienta a prispôsobení individuálnej liečby. Hoci postup nie je dokonalý, v budúcnosti by ho mohli vylepšiť ďalšie výskumy.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.