Nežiaduce účinky nízkej hladiny „zlého“ cholesterolu

Znížiť úroveň takzvaného „zlého“ cholesterolu je cieľom mnohých ľudí. Ako však hovorí nová štúdia, jeho hladina môže byť v niektorých prípadoch až príliš nízka.
Démonizovaný „zlý“ cholesterol je strašiakom všetkých ľudí, ktorí trpia na jeho prebytok. Ako však ukázala štúdia z prostredia amerických univerzít, jeho hladina by nemala dosahovať ani extrémne minimum.
V prípade, že vaša hladina LDL cholesterolu dosiahne prinízku úroveň, hrozí vám riziko hemoragickej porážky (cievna mozgová príhoda spôsobená krvácaním). Výsledky štúdie hovoria, že „tak, ako to je pri mnohých zložkách potravy, aj pri udržiavaní zdravej hladiny LDL cholesterolu platí, že miera a rovnováha hrá kľúčovú rolu.“ Zlého cholesterolu by sme teda nemali mať priveľa ani primálo.
Štúdia by v budúcnosti mohla priniesť presnejšie odporúčania z hľadiska udržiavania zdravej hladiny LDL cholesterolu. Napríklad u pacientov s predispozíciou na porážku by mohlo dôjsť k predefinovaniu odporúčanej hladiny tohto druhu cholesterolu.
Treba poznamenať, že hoci sa do štúdie zapojilo takmer 100.000 dobrovoľníkov, každý z nich žil v tom istom čínskom meste, a tak nie je jasné, či výsledok možno aplikovať aj na iné národnosti.
Nízky cholesterol nie je vždy výhodou
Cholesterol je mazľavá látka, ktorá sa bežne vyskytuje v tele človeka. Poznáme niekoľko druhov cholesterolu, z ktorých najznámejší je LDL cholesterol, alebo „zlý“ cholesterol, ktorého hromadením dochádza k vzniku usadenín v cievach, v dôsledku čoho narastá riziko mŕtvice a infarktu.
Národné inštitúty zdravia hovoria, že zdravá dávka LDL cholesterolu u dospelých by mala dosahovať 100 miligramov na deciliter. Ľudia, ktorým hrozia srdcové ochorenia, by si mali klásť za cieľ dosiahnutie ešte nižšej hladiny tohto cholesterolu (pod 70 mg/dl).
Nová štúdia sa zamerala na 96.000 dospelých z priemyselného mesta Tangshan v Číne, ktorí nikdy predtým neutrpeli mozgovú príhodu, infarkt alebo ich nepostihlo onkologické ochorenie. Počas deviatich rokov im pravidelne merali hodnotu LDL cholesterolu. Počas tohto obdobia 753 z nich utrpelo cievnu mozgovú príhodu.
Ako ukázala analýza, ľudia s hladinou LDL cholesterolu pod 70 mg/dl mali o 65% vyššiu pravdepodobnosť vzniku cievnej príhody v porovnaní s tými, u ktorých hladina „zlého“ cholesterolu dosahovala 70 až 99 mg/dl. Tí, u ktorých hladina tohto cholesterolu dosahovala len 50 mg/dl a menej, mali až dvakrát vyššie riziko porážky.
Dosiaľ nie je celkom známe, ako presne vplýva zlý cholesterol na zvýšené riziko vzniku cievnej príhody. Ako však vieme, cholesterol hrá kľúčovú rolu pri tvorbe bunkových membrán, a tak je možné, že príliš nízka hladina LDL cholesterolu môže spôsobovať krehkosť červených krviniek a ich zánik. LDL cholesterol sa pravdepodobne tiež podieľa na tvorbe krvných zrazenín, a jeho nízka hladina tak môže viesť k nadmernému krvácaniu.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.