Väzenská stráž by mohla využívať aj špeciálne strelivo
Repertoár donucovacích prostriedkov, ktoré môžu využívať príslušníci zboru Väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), by sa mal rozšíriť o obranný štít, špeciálne strelivo a prostriedky na zamedzenie priestorovej orientácie alebo na utajenie fyzickej identity obvineného, alebo odsúdeného.
Vo väzniciach plánujú zaviesť modernejšie pravidlá výkonu trestu, ktoré umožnia lepšie pracovať s odsúdenými a viac ich motivovať k aktívnemu plneniu povinností.
Predpokladá to novela zákona o výkone trestu odňatia slobody, ktorú v streduschválila vláda SR. Obdobné pravidlá sa zavádzajú aj pri výkone väzby.
„Po vzore európskych väzenských systémov vytvárame spravodlivejší systém, ktorý umožní lepšie pracovať s odsúdenými. Očakávam, že nové pravidlá prinesú do ústavov viac poriadku a bezpečnosti,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Jednou zo zmien je zavedenie systému pozitívnej motivácie v podobe možnosti prijímať balíky už len ako disciplinárnej odmeny nepodmienenej časovým intervalom. V súčasnosti má nárok na prijatie balíka každý odsúdený raz za tri mesiace bez ohľadu na to, či si plní svoje povinnosti. Vďaka zmene tohto pravidla sa podľa autorov novely výrazne zníži riziko prieniku drog a iných nepovolených vecí do väzenia.
Z hľadiska bezpečnosti je podľa rezortu spravodlivosti dôležité napríklad aj zavedenie zákazu piercingu. Pozitívne by malo vplývať na odsúdených rozšírenie možnosti telefonovať či právo odsúdeného pozvať na návštevu nielen najbližšiu, ale aj širšiu rodinu.Počíta s tým novela zákona o ZVJS z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú v stredu odobrila vláda.
V zahraničí zvyknú nasadzovať odsúdeným alebo väzobne stíhaným nepriehľadné okuliare, ak si situácia vyžaduje vyššie bezpečnostné opatrenia. Na maskovanie identity je to zas kukla.
Podmienky a rozsah použitia donucovacích prostriedkov príslušníkmi zboru sú obdobné ako u policajtov. Doteraz zákonom vymenované predvádzacie retiazky, spútavacie retiazky, putá, spútavací opasok, spútavacie popruhy a po novom aj prostriedok na zamedzenie priestorovej orientácie alebo na utajenie fyzickej identity môže príslušník zboru použiť aj preventívne.
Tieto donucovacie prostriedky obmedzia pohyb, takže poslúžia na predchádzanie protiprávneho konania. O použití však vopred musí rozhodnúť riaditeľ ústavu alebo ním určený príslušník zboru. Podľa návrhu sa rozšíri možnosť použiť spomínané donucovacie prostriedky aj v prípade eskorty alebo pri predvádzaní obvineného alebo odsúdeného, alebo dodávaní osôb na výkon ochranných opatrení. O použití ostatných donucovacích prostriedkoch rozhoduje príslušník zboru podľa konkrétnej situácie pri vykonávaní služobného zákroku.
Zákon počíta aj s možnosťou použiť špeciálne strelivo. Gumové projektily by mohol príslušník ZVJS využiť v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, teda ak nie sú podmienky na použitie zbrane, na zaistenie vlastnej či cudzej bezpečnosti a ak vyzvaná osoba neupustí od útoku. Okrem toho by sa toto oprávnenie vzťahovalo aj na prípady, keď nemožno inak prekonať odpor smerujúci k zmareniu služobného zákroku.
Projektily naplnené značkovacím farbivom by ZVJS pomohli označiť iniciátorov útoku alebo iného protiprávneho konania. Projektily naplnené slzotvornou látkou by zas využili na rozptýlenie neoprávnene zhromaždených obvinených alebo odsúdených, ktorí odmietajú plniť pokyny príslušníkov zboru, porušujú ústavný poriadok a odmietajú sa rozísť. Oprávnenie využiť ich by sa vzťahovalo aj na prípady, ak sa osoba, proti ktorej zákrok smeruje, na výzvu nevzdá alebo sa zdráha opustiť úkryt, alebo ak nemožno inak prekonať odpor smerujúci k zmareniu služobného zákroku.
Dôležitou zmenou je rozšírenie oprávnení zboru o možnosť používať obrazové záznamy alebo zvukové záznamy vytvorené zborom na zabezpečenie dôkazných prostriedkov v konaní o trestných činoch, priestupkoch, v disciplinárnom konaní voči obvineným, odsúdeným alebo príslušníkom zboru a pri porušení pracovnej disciplíny zamestnancov zboru.
Odobrila zámer rekonštrukcie väzenia v Justičnom paláci
Vláda v stredu odsúhlasila rezortu spravodlivosti, aby sa začalo obstarávanie rekonštrukcie bratislavského ústavu na výkon väzby, ktorý je súčasťou Justičného paláca. Stavebné úpravy a signálno-bezpečnostná technika by mali vyjsť na 19,96 milióna eur.
Do tohto ústavu umiestňujú obvinených, ktorých na základe rozhodnutia súdu stíhajú väzobne. Okrem toho sú tam aj odsúdení, ktorým súdy vymerali tresty vo väzení so stredným stupňom stráženia. Títo zabezpečujú vnútornú prevádzku ústavu. V ústave sú aj odsúdení v minimálnom stupni stráženia, ktorí sú zaradení v otvorenom oddelení.
Budovu ústavu v mestskej časti Bratislava-Staré Mesto postavili v rokoch 1934 až 1936, od začiatku slúžila na účely vyšetrovacej väzby. Umiestnili ju v zadnom trakte Justičného paláca podľa pensylvánsko-panoptického vzoru tak, že chodby na všetkých troch poschodiach smerujú z kruhovej centrály lúčovito do kríža k celám. Pôvodne mal ústav kapacitu 300 osôb. Terajšia kapacita je 604 miest.
V uplynulých rokoch priestory ústavu postupne čiastočne rekonštruovali, modernizovali a novou výstavbou aj rozšírili. Najväčšie zmeny sa uskutočnili v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Správa ústavu sa premiestnila do novej administratívno-správnej budovy. Doplnkovou výstavbou s prístavbami sa celý areál uzatvoril. V roku 2007 zo sídla ústavu na Chorvátskej ulici presťahovali Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) na Šagátovu ulicu. Uvoľnené priestory po stavebných úpravách využili na zriadenie Otvoreného oddelenia pre výkon trestu odňatia slobody s kapacitou 131 osôb.
Dôvodom navrhovanej rekonštrukcie ústavu je nevyhovujúci stavebno-technický stav. Objekty v areáli sú v nepretržitej prevádzke viac ako 80 rokov. Zlepšia sa ubytovacie a hygienické podmienky väznených osôb. Cely budú riešené tak, aby čistá úžitková plocha na jedného väzňa bola minimálne štyri metre štvorcové.
Vo väzení sú potrebné čiastočné dispozičné úpravy, musia vymeniť všetky rozvody energií a médií, zatepliť objekt a vymeniť všetky výplne stavebných otvorov tak, aby opäť mohli byť využívané pre daný účel. „Bez týchto nutných rekonštrukčných prác objekt nemôže vyhovujúco plniť svoju funkciu,“ píše sa v materiáli. Súčasťou rekonštrukcie objektu je aj nadstavba vychádzkových dvorcov a nevyhnutná rekonštrukcia zastaranej signálno-bezpečnostnej techniky a ostatných bezpečnostných prvkov.
Rekonštrukcia sa má uskutočniť na etapy, aby nebol narušený chod ústavu. Zo spomínaných nákladov by malo ísť na aktualizáciu projektu 99,48 tisíca eur, na stavebnú časť 13,99 milióna eur a na systém signálno-bezpečnostnej techniky 5,87 milióna eur. Peniaze na aktualizáciu projektovej dokumentácie a na uskutočnenie stavebnej časti sú rozpočtované v rozpočte kapitálových výdavkov ministerstva spravodlivosti v programe Väzenstvo na rok 2013. Ďalšie financovanie bude riešené v návrhu rozpočtu kapitoly a väzenstva v Návrhu východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016 a prípadne aj v ďalšom období. Zhotoviteľa diela vyberie generálne riaditeľstvo ZVJS verejným obstarávaním.
Prezident očakáva od Fica bližšie informácie o výsledkoch rokovania s Putinom
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Požiar bytu v Prievidzi si vyžiadal štyroch zranených, 30 ľudí evakuovali
Požiar bytu v pondelok ráno na Ulici M. Rázusa v Prievidzi si vyžiadal zranenie štyroch ľudí, z bytového domu museli evakuovať 30 osôb.
Vianočné menu môže byť chutné aj zdravé, treba si ho vopred naplánovať
Štedrovečerné menu môže byť chutné a zdravé zároveň. Treba si ho vopred dobre naplánovať a nákupy potravín voliť primerane.
M. Šimkovičová: O Rade STVR musia rozhodnúť poslanci
Z legislatívnych úprav, ktoré v rámci mediálnych zákonov v končiacom sa roku schválila Národná rada SR, zvýrazňuje ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová zákon o STVR.
Prezident: Slovensku želám pred sviatkami pokoj, ale aj úsmev
Vianočné sviatky sú príležitosťou trochu sa stíšiť a stráviť čas so svojimi blízkymi, rozprávať sa s nimi.