Táto plodina znižuje zápal a cukrovku
Chemikálie v tejto potravine môžu znížiť zápal a inzulínovú rezistenciu.
Kukurica možno na prvý pohľad nie je prvou voľbou na liečbu diabetu. Avšak, existujú viaceré druhy kukurice v rôznych odtieňoch a farbách, a práve tieto pigmentové chemické látky môžu byť kľúčom k liečbe cukrovky.
Nový výskum ukazuje, že komplexné fytochemikálie v rôznych nových kmeňoch fialovej kukurice môžu znížiť zápal a zlepšiť citlivosť na inzulín. Podľa vedcov sa na tieto účely môže použiť extrakt, ale vhodné je aj začlenenie fialovej kukurice do stravy. Výskum viedla Elvira Gonzalez de Mejia a zistenia boli zverejnené v časopise Food Chemistry.
Zníženie zápalu a obezity
Výskumníci 4 roky pestovali 20 nových odrôd kukurice, ktoré vyšľachtili z odrody kukurice Apache red. Potom použili vodu na extrakciu chemických zlúčenín prítomných vo vonkajšej vrstve kukuričných jadier, nazývaných oplodie.
Každý extrakt oplodia mal jedinečný profil antokyanínov, pigmentov, ktoré vytvárajú osobitný odtieň červeno-fialovej farby kukurice, ako aj iné fytochemikálie alebo fenolové zlúčeniny, vrátane kyseliny kávovej, kyseliny vanilovej, luteolínu a kvercetínu.
Foto: publicdomainpictures.net
Na testovanie účinnosti každého extraktu vedci použili modely myších buniek zápalu a obezity - dvoch kritických faktorov diabetu a inzulínovej rezistencie. Keď makrofágy vystavili extraktu, spozorovali zníženie prozápalových molekúl. Makrofágy sú imunitné bunky, ktoré hrajú úlohu pri zápale.
Zistili tiež, že niektoré extrakty boli mierne toxické pre tukové bunky, ale boli schopné tlmiť premenu prekurzorových buniek na zrelé tukové bunky nazývané adipocyty, ktoré akumulujú tuk a poháňajú obezitu.
Zníženie inzulínovej rezistencie
Výskumníci tiež testovali extrakty na adipocytoch, ktoré umelo vyvolali na rozvoj inzulínovej rezistencie, čo je charakteristickým znakom diabetu. Extrakty znížili hladiny oxidačného stresu v bunkách, čo je miera inzulínovej rezistencie. Zvýšila sa aj absorbcia glukózy, čo poukazuje na zníženie inzulínovej rezistencie.
Výťažky z fialovej kukurice môžu poskytnúť niektoré ďalšie výhody. Alfa-amyláza je enzým, ktorý hrá úlohu v procese rozkladu komplexných sacharidov na jednoduché cukry. Inhibícia proteínu u ľudí s diabetom môže viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi. Extrakty oplodia mali silný inhibičný účinok na alfa-amylázu.
Extrakty tiež inhibovali ďalší enzým nazývaný dipeptidyl-peptidáza 4 (DPP-4), ktorý aktivuje hormóny, ktoré zase regulujú sekréciu inzulínu. Farmaceutické inhibítory DPP-4 sú relatívne novou triedou liekov, ktorú lekári používajú na liečbu diabetu 2. typu. Ako uviedol spoluautor štúdie Diego Luna-Vital:
"Pozorovali sme veľmi dôležité zmeny v molekulách, ktoré znižujú oxidačný stres a zápal v inzulín-rezistentných adipocytoch. Tiež sme zistili dôležité zmeny v prozápalových molekulách v imunitných bunkách."
Podľa Gonzalez de Mejia je dôležité nielen využitie extraktu, ale začlenenie fialovej kukurice do stravy. Výskumníci chcú pokračovať vo svojej práci s cieľom rozmnožovať kukuričné hybridy, ktoré kombinujú fytochemikálie, ktoré v štúdii vykazovali najväčší potenciál.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.