India preložila štart lunárnej misie Čandraján-2 na pondelok
Indická lunárna misia Čandraján-2, ktorá nemohla v nedeľu pre únik paliva v raketovom motore odštartovať, by sa o vzlietnutie mala pokúsiť znova v pondelok. S odvolaním sa na vyhlásenia indickej vesmírnej agentúry ISRO o tom vo štvrtok informovali agentúra AP a spravodajská stanica BBC.
Nový štart misie Čandraján-2 by sa mal podľa vyjadrenia ISRO uskutočniť v pondelok o 11:13 h SELČ.
ISRO tiež oznámila, že po tom, ako sa špecialistom podarilo odhaliť príčinu nedávnych technických problémov kozmickej lode, už prebiehajú práce na jej odstránení.
Misia Čandraján-2 bola zrušená v noci na pondelok 56 minút a 24 sekúnd pred štartom, naplánovaným na 23.21 h SELČ. ISRO neskôr oznámila, že príčinou odkladu bol únik paliva v raketovom motore.
Tento neúspech je ranou pre vesmírne ambície Indie, ktorá sa chce po USA, bývalom Sovietskom zväze a Číne ako štvrtá krajina sveta pokúsiť o mäkké pristátie na povrchu Mesiaca, analyzuje agentúra AFP.
Kozmická loď Čandraján-2 pozostáva z lunárneho orbiteru, pristávacieho modulu a prieskumného vozidla. Do prípravy misie investovala India 150 miliónov dolárov a všetky jej súčasti vyvinula svojpomocne.
Pristávací modul misie Čandraján-2 (v preklade „mesačné vozidlo“) by sa mal pokúsiť o mäkké pristátie v blízkosti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Prieskumné vozidlo sa bude pohybovať po Mesiaci približne 14 dní. Má zhromažďovať údaje o vode, mineráloch, skalných útvaroch či o otrasoch mesačného povrchu a na Zem posielať získané dáta a fotografie.
Prvá indická lunárna sonda Čandraján-1 odštartovala v roku 2008 a bola navedená na obežnú dráhu okolo Mesiaca, kde operovala zhruba dva roky. Indický premiér Naréndra Módí avizoval, že jeho krajina vyšle do roku 2022 k Mesiacu misiu s posádkou.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.