• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 12.1.2025Meniny má Ernest
Bratislava

Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

  • 18:48 22.07.2019
  • Liverpool
Čo spôsobuje ostrú, bodavú bolesť v rôznych častiach tela?

Ak ste sa niekedy zháčili pri pocite náhlej bolesti, ktorá sa ozvala z niektorej časti vášho tela, tento článok vám o vašom zdraví prezradí viac.

Stalo sa vám niekedy, že vás v niektorej časti tela postihla ochromujúca bodavá bolesť bez prítomnosti ďalších príznakov? Takýto typ bolesti často rýchlo prejde, ale čo ho spôsobuje a prečo k nemu vôbec dochádza?

Predtým, ako vám odpovieme na tieto otázky, si najprv vysvetlime, čo je vlastne bolesť. Pocit bolesti, aký vzniká napríklad keď sa porežeme na prste, je sprostredkovaný senzorickými nervami. Porezanie si ako prvé všimnú drobné receptory bolesti (nociceptory), ktoré vyšlú signál nervovému tkanivu. Zoskupenia nervových tkanív utvárajú periférne nervy, ktoré postupujú signál do miechy. Z tej sa správa o bolesti napokon dostáva do mozgu.

Z oblasti talamu správa putuje do somatosenzorického a frontálneho kortexu a limbického systému. Tieto časti mozgu sú zodpovedné za fyzické pocity, emócie a myslenie. Celý proces sa odohrá v zlomku sekundy, takže si bolesť stihnete uvedomiť okamžite.

Po uvedomení si bolesti telo aktivuje reflexívnu odpoveď, ktorou sa pokúsi minimalizovať poškodenie – ak ste sa práve popálili na sporáku, reflexívnou odpoveďou bude odtiahnutie ruky od teplého povrchu.

Bolesť zaznamenávajú nociceptory, ktoré reagujú na podnety z vonkajšieho prostredia, no poznáme aj vnútorné receptory, ktoré sa nachádzajú v svaloch, kĺboch, tráviacej sústave a vnútorných orgánoch. Tie nás varujú pred nebezpečnými signálmi, ako sú tumory alebo zápaly.

Čo spôsobuje bolesti v náhodných častiach tela?

Najčastejším vysvetlením bolesti bez akýchkoľvek ďalších príznakov je priškrtenie nervu. Ako ďalej pre portál IFL Science hovorí neurológ Francis McGlone z Univerzity Johna Mooresa v Liverpoole, len málokedy ide o príznak závažnejšieho ochorenia.

K priškrteniu nervu môže dôjsť vtedy, keď naň tlačia okolité tkanivá. Tlak môžu zapríčiniť opakované pohyby alebo zotrvanie v určitej polohe v rámci dlhého časového obdobia (napríklad keď zaspíte so zloženou rukou).

Priškrtenie je tiež následkom zápalu, vznikajúceho po poranení alebo infekcii. S priškrteným nervom majú bohaté skúsenosti najmä športovci a aktívne žijúci ľudia. Bolesť pritom neostáva na jedinom mieste. Pri poškodení nervu v oblasti krku vás napríklad môže bolieť celé rameno.

Ako tomu zabrániť?

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným následkom priškrteného nervu, vyhnite sa zotrvávaniu v jednej pozícii na dlhý čas, radí zahraničný zdravotnícky portál Mayo Clinic. Pomáha aj cvičenie na posilnenie sily a pohyblivosti, nevykonávanie opakujúcich sa pohybov po dlhý čas a udržiavanie zdravej hmotnosti.

U väčšiny ľudí bolesť z priškrteného nervu prechádza v priebehu niekoľkých sekúnd až minút – bolestivé miesto by ste v tých chvíľach nemali vystavovať námahe. U iných je potrebný chirurgický zákrok.

Ďalšie možné príčiny

Bolesť je zvyčajne odpoveďou na zranenie alebo infekciu, no v ojedinelých prípadoch môže reagovať na signál, ktorý ju inak nespôsobuje. Alodýnia je zriedkavé ochorenie, pri ktorom človek pociťuje bolesť pri jemnom dotyku, šúchaní uteráka o pokožku alebo zmene teploty.

Alodýniu pravdepodobne spôsobuje hypersenzitivita centrálnej nervovej sústavy, pri ktorej nociceptory prehnane reagujú na podnety, ktoré inak nespôsobujú bolesť. Na túto poruchu dosiaľ neexistuje liek a jej príznaky sa tlmia len pomocou liekov proti bolesti. Migréna, cukrovka alebo fibromyalgia zvyšujú pravdepodobnosť výskytu alodýnie, no aj napriek tomu ide stále o raritné ochorenie.

Bolesť v hrudi: 7 možných dôvodov

„Ďalším príkladom je fantómová bolesť končatiny, pri ktorej pacienti po amputácii pociťujú bolesť končatiny, ktorú im odstránili,“ hovorí McGlone. „Často k tomu dochádza u diabetikov, ktorí pociťujú prudkú neuropatickú bolesť dolnej končatiny, hoci tam prakticky nemajú žiadne nervy,“ dodáva.

Neuropatická bolesť vzniká v dôsledku poškodenia alebo ochorenia, ktoré postihlo funkčnosť senzorickej nervovej sústavy. Bolesť je väčšinou chronická a najčastejšie sa vyskytuje u cukrovkárov, u ktorých vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje periférne nervy.

Vo všeobecnosti platí, že bolesť v ktorejkoľvek časti tela signalizuje problém. Ak vás však bolesť potrápi len raz a rýchlo prejde, pravdepodobne sa niet čoho báť.

Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, mayoclinic.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

VČERA - 21:30Zdravie

Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

VČERA - 21:00Zdravie

Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.