Kedy je najlepšie dať si sprchu alebo kúpeľ? Takto si ho načasujte, ak chcete dobre spať

Načasovanie kúpeľa dokáže ovplyvniť kvalitu spánku.
Teplá sprcha alebo kúpeľ pred spaním je známy spôsob, ako zlepšiť spánok, ale kedy je ten najlepší čas si ho dopriať? Nová štúdia priniesla odpoveď. Vieme, že pravidelné cvičenie, chladná spálňa a vyhýbanie sa alkoholu pred spaním sú skvelé spôsoby, ako zabezpečiť dobrý nočný odpočinok.
Známym prostriedkom na zlepšenie spánku je kúpanie alebo sprchovanie pred spaním. Je to čiastočne preto, že teplý kúpeľ nám môže pomôcť relaxovať, ale tiež preto, že po teplom kúpeli má telesná teplota tendenciu klesať, čo môže navodiť lepší spánok. Dokáže však načasovanie kúpeľa spôsobiť nejaký rozdiel v kvalite spánku?
Vedúci výskumu Shahab Haghayegh a jeho tím preskúmali celkovo 5 322 štúdií, pričom výsledky svojej metaanalýzy zverejnili v časopise Sleep Medicine Reviews.
Stačí krátka sprcha 1-2 hodiny pred spaním
Výsledky analýzy ukázali, že najlepší čas na sprchovanie alebo kúpanie je 1–2 hodiny pred spaním. Sprchovanie alebo kúpeľ pritom nemusí trvať dlhšie než 10 minút, aby ste mohli z neho ťažiť výhody.
Kúpeľ pomôže ochladiť telo tým, že zlepší krvný obeh od stredu tela k jeho končatinám, čiže do rúk a nôh. Teplá sprcha alebo kúpeľ v tomto čase zlepšuje „teplotný cirkadiánny rytmus“, ktorý ľuďom pomáha rýchlejšie spať a zlepšuje kvalitu spánku. Ako uzatvára Haghayegh:
„Áno, údaje dokazujú, že teplá sprcha alebo kúpeľ pred spaním majú veľký vplyv na celkovú kvalitu spánku. Teraz sa už sprchujem každú noc pred spaním.“

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.