Operácia štítnej žľazy: Toto o nej musíte vedieť
Pred podstúpením chirurgického zákroku by ste mali vedieť niekoľko dôležitých faktov.
Štítna žľaza je veľmi dôležitý orgán v tvare motýľa, ktorý je umiestnený na prednej časti krku pod hrtanom. Štítna žľaza hrá dôležitú úlohu v mnohých funkciách tela. Produkuje hormóny a reguluje teplotu a metabolizmus človeka. Podporuje tiež srdcový a tráviaci systém a pomáha udržiavať zdravie kostí a kontrolu nad svalmi.
Lekári môžu odporučiť odstránenie štítnej žľazy z mnohých dôvodov, pričom počas operácie môžu odstrániť časť alebo celú štítnu žľazu. Tu je niekoľko faktov, ktoré by ste o operácii štítnej žľazy mali vedieť a čo možno od zákroku očakávať.
Dôvody, pre ktoré je potrebná operácia štítnej žľazy
Medzi najčastejšie faktory, ktoré si vyžadujú operáciu štítnej žľazy, patria:
- Uzlíky na žľaze, ktoré sú, alebo sa môžu stať rakovinovými. Uzlíky štítnej žľazy sú zvyčajne benígne, ale po ich odstránení sa robí biopsia na kontrolu.
- Štítna žľaza sa zväčšila a spôsobuje nebezpečné alebo nepríjemné príznaky, ako sú ťažkosti s prehĺtaním, ťažkosti s dýchaním alebo zmeny hlasu.
- Pacient má hyperaktívnu štítnu žľazu (hypertyreóza), ktorá nereaguje na iné spôsoby liečby. Gravesova-Basedowova choroba alebo toxická struma môže spôsobiť hypertyreózu.
Typy operácií štítnej žľazy
Existuje niekoľko typov chirurgického odstránenia štítnej žľazy. Lekár odporučí určitý typ po zvážení radu faktorov, vrátane stavu štítnej žľazy a celkového zdravotného stavu osoby.
Medzi typy operácií štítnej žľazy patrí:
- Hemithyreoidektómia alebo lobektómia. Ide o odstránenie jedného laloku (alebo polovice) štítnej žľazy. Lekár môže odporučiť túto operáciu, ak sa len na jednej strane štítnej žľazy nachádza uzlík alebo rakovina s nízkym rizikom.
- Operácia spojovacieho mostíka. Pri tejto operácii sa odstraňuje isthmus, kúsok tkaniva, ktorý spája dva laloky štítnej žľazy. Ak sa malé nádory nachádzajú na tejto časti, môže dôjsť odstráneniu mostíka.
- Celková tyreoidektómia. To znamená odstránenie celej štítnej žľazy. Niektoré prípady rakoviny štítnej žľazy, uzlíkov na oboch lalokov štítnej žľazy a Gravesovej choroby si vyžadujú úplnú tyroidektómiu.
Priebeh operácie štítnej žľazy
Lekár dá pacientovi pokyny, ako sa pripraviť na operáciu štítnej žľazy. Zvyčajne to znamená nejesť alebo nepiť stanovenú dobu pred zákrokom. Operácie štítnej žľazy sa uskutočňujú v celkovej anestézii, takže človek spí a necíti žiadne bolesti.
Chirurg väčšinou začína malým rezom na krku, pričom sa pri zákroku vyhýba hlasivkám a priedušnici. Operácia trvá niekoľko hodín v závislosti od možných komplikácií. Na niektorých klinikách chirurgovia využívajú miniinvazívne techniky, ktoré zanechávajú menšie jazvy a skracujú dobu zotavovania. Táto technika však pre pacienta nemusí byť vhodná, napríklad z hľadiska veľkosti štítnej žľazy. O vhodnosti jednotlivých zákrokov pacienta informuje lekár.
Po operácii sa pacient prebudí z anestézie a zotaví sa v nemocnici. Personál nemocnice pacienta pozorne sleduje kvôli prípadným ťažkostiam s dýchaním alebo krvácaniu.
Riziká operácie štítnej žľazy
Keď skúsený chirurg vykonáva operáciu štítnej žľazy, riziko závažných komplikácií je nízke. Všetky operácie však nesú určité riziká, patria medzi ne:
- infekcie
- krvácanie, ktoré sa vyskytuje v prvých hodinách po operácii
- poškodenie nervov, ktoré ovládajú hlasivky, čo môže viesť k ovplyvneniu alebo trvalej strate hlasu
- poškodenie prištítnych teliesok
Štyri príštítne telieska pomáhajú kontrolovať množstvo vápnika v krvi. Ich poškodenie môže mať vážne dôsledky.
Po odstránení celej štítnej žľazy budú lekári sledovať hladinu paratyroidného hormónu a hladiny vápnika, aby zistili, či je potrebné doplniť vápnik alebo vitamín D. Medzi príznaky nízkej hladiny vápnika v krvi patria necitlivosť a pocit mravčenia v končatinách a na perách úst alebo svalové kŕče.
Ďalšou potenciálnou komplikáciou je, že pacient bude musieť užívať lieky na doplnenie hormónov štítnej žľazy.
Ak chirurg odstráni celú štítnu žľazu, je nutné do konca život užívať syntetické verzie hormónu štítnej žľazy. Lekár vypočíta dávku na základe hmotnosti osoby.
Ak chirurg odstráni iba časť štítnej žľazy, existuje 80% šanca, že zvyšok žľazy začne produkovať dostatok hormónu a pacient nebude potrebovať náhradné lieky.
Ak však bola štítna žľaza nedostatočne aktívna (hypotyreóza) a osoba už užívala náhradu za hormón štítnej žľazy, pravdepodobne ju bude musieť po chirurgickom zákroku ďalej užívať.
Zotavenie
Väčšina ľudí sa môže vrátiť k bežným činnostiam deň po operácii odstránenia štítnej žľazy. Je nutné však obmedziť fyzické aktivity a šport po dobu niekoľkých týždňov či mesiacov, kým to lekár neodsúhlasí.
Po dobu niekoľkých dní je možné očakávať bolesti v krku a problémy s prehĺtaním. Na bolesti pomôžu aj voľnopredajné lieky, no ak je bolesť závažná, lekár vám môže predpísať silnejšie.
Po operácii lekár sleduje hladinu hormónov štítnej žľazy a hladiny vápnika. Pacient by mal informovať svojho lekára, ak má ťažkosti s dýchaním alebo rozprávaním. Hlasivky po zákroku skontroluje špecialista.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.