Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin zodpovedá emisii mesta Hamburg

Ťažba Bitcoinu spôsobuje vysoké emisie CO2.
Keďže sú potrebné výpočtové procesy na ťažbu kryptomeny zložité, spotreba energie je značne vysoká a neustále rastie. Ako píše portál VoSveteIt.sk, digitálna mena Bitcoin spotrebuje na svoje aritmetické operácie približne 46 terawatthodín elektriny ročne. Pretože sú kryptografické výpočty čoraz ťažšie, výpočtový výkon potrebný pre ťažbu samotného Bitcoinu sa v roku 2018 štvornásobne zvýšil. Takáto spotreba energie si vyžaduje uvoľnenie až 22 megaton oxidu uhličitého.
Výskumníci z Technickej univerzity v Mníchove pod vedením Christiana Stolla sa pokúsili určiť, koľko elektriny spotrebuje sieť Bitcoin a aké emisie CO2 spôsobuje. Vedci určili podiely na trhu a energetickú efektívnosť jednotlivých počítačových modelov Canaan, Bitmain a Ebang. Zatiaľ čo menší, súkromní užívatelia potrebujú energiu len pre svoje počítače, veľké systémy potrebujú dodatočnú energiu pre chladenie, transformátory a ďalšie pomocné zariadenia.
Najväčšia spotreba elektrickej energie potrebnej na ťažbu kryptomien je sústredená v Ázii
Vedci ďalej skúmali, v ktorých krajinách sa nachádza najviac počítačov ťažiacich Bitcoin. Ich analýza ukázala, že 68 % výpočtového výkonu v sieti Bitcoin je sústredených v ázijskom regióne, predovšetkým v Číne. Ďalších 17 % výkonu je v Európe a 15 % v Severnej Amerike. Z energetického mixu týchto regiónov dokázali vedci určiť aj uhlíkovú stopu.
„Aj keď sú pre klimatické zmeny dôležitejšie faktory, uhlíková stopa je taká veľká, že ponúka dostatočný dôvod na diskusiu o regulácii ťažby kryptomien“, hovorí Stoll.
Vedci ďalej dodávajú, že zariadenia na ťažbu kryptomien budú v budúcnosti premiestnené tam, kde je k dispozícii dostatok elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.