Uhlíková stopa kryptomeny Bitcoin zodpovedá emisii mesta Hamburg
Ťažba Bitcoinu spôsobuje vysoké emisie CO2.
Keďže sú potrebné výpočtové procesy na ťažbu kryptomeny zložité, spotreba energie je značne vysoká a neustále rastie. Ako píše portál VoSveteIt.sk, digitálna mena Bitcoin spotrebuje na svoje aritmetické operácie približne 46 terawatthodín elektriny ročne. Pretože sú kryptografické výpočty čoraz ťažšie, výpočtový výkon potrebný pre ťažbu samotného Bitcoinu sa v roku 2018 štvornásobne zvýšil. Takáto spotreba energie si vyžaduje uvoľnenie až 22 megaton oxidu uhličitého.
Výskumníci z Technickej univerzity v Mníchove pod vedením Christiana Stolla sa pokúsili určiť, koľko elektriny spotrebuje sieť Bitcoin a aké emisie CO2 spôsobuje. Vedci určili podiely na trhu a energetickú efektívnosť jednotlivých počítačových modelov Canaan, Bitmain a Ebang. Zatiaľ čo menší, súkromní užívatelia potrebujú energiu len pre svoje počítače, veľké systémy potrebujú dodatočnú energiu pre chladenie, transformátory a ďalšie pomocné zariadenia.
Najväčšia spotreba elektrickej energie potrebnej na ťažbu kryptomien je sústredená v Ázii
Vedci ďalej skúmali, v ktorých krajinách sa nachádza najviac počítačov ťažiacich Bitcoin. Ich analýza ukázala, že 68 % výpočtového výkonu v sieti Bitcoin je sústredených v ázijskom regióne, predovšetkým v Číne. Ďalších 17 % výkonu je v Európe a 15 % v Severnej Amerike. Z energetického mixu týchto regiónov dokázali vedci určiť aj uhlíkovú stopu.
„Aj keď sú pre klimatické zmeny dôležitejšie faktory, uhlíková stopa je taká veľká, že ponúka dostatočný dôvod na diskusiu o regulácii ťažby kryptomien“, hovorí Stoll.
Vedci ďalej dodávajú, že zariadenia na ťažbu kryptomien budú v budúcnosti premiestnené tam, kde je k dispozícii dostatok elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.