Chrasty: Ako urýchliť ich hojenie a zabrániť tvorbe jazvy
Proces hojenia rán môžete urýchliť prostredníctvom niekoľkých krokov.
Chrasta chráni ranu pri procese hojenia, no môže pôsobiť neesteticky a preto sa ich často chceme čo najskôr zbaviť. Ak chcete predísť tvorbe chrást, je vhodné ranu vyčistiť a pokryť vrstvou hydratačného prostriedku, akou je napríklad obyčajná vazelína. Vďaka tomu pomôžete udržať vlhkosť a znížiť šancu na tvorbu chrasty.
Aj keď sú chrasty nepríjemné a rany môžu svrbieť, nie je dobré ich strhávať. V tomto článku sa pozrieme na osem spôsobov, ako chrasty rýchlejšie vyliečiť a znížiť riziko jazvy.
1. Udržujte ich čisté
Chrastu a okolie rany vždy udržujte čisté, aby nedošlo k infekcii. Ak je rana vystavená nečistotám alebo potu, jemne ju umyte teplou vodou a jemným mydlom a potom pokožku opatrne opláchnite. Snažte sa chrasty nedotýkať, pretože dotykom zvyšujete pravdepodobnosť, že do rany vstúpia baktérie a iné mikróby.
2. Neškrabte a nestrhávajte chrastu
Ak rana svrbí, mnohí ľudia sa zvyknú v mieste chrasty poškrabať, alebo si chrasty strhávajú. Aj keď to môže byť pre vás lákavé, iba tým predĺžite dĺžku hojenia a zvýšite riziko zjazvenia. Môžete tým tiež spôsobiť krvácanie alebo sčervenanie. Ak chcete zmierniť svrbenie, skúste si na chrastu jemne pritlačiť čistú suchú alebo navhlčenú handričku.
3. Použite obklad
Teplý obklad v oblasti chrasty môže zvýšiť prúdenie krvi do rany. Viac prietoku krvi prináša čerstvý kyslík a bunky, ktoré podporujú hojenie. Chladný obklad tiež môže znížiť zápal a bolesť.
4. Navlhčite chrasty
Dermatológovia odporúčajú udržiavať ranu vlhkú, aby sa mohla lepšie hojiť. Navrhujú použitie vazelíny, na zabránenie vysychaniu pokožky, ako aj na podporu hojenia a zníženia tvorby jaziev. Niektorí ľudia používajú aj iné hydratačné výrobky, ako napríklad kokosový olej alebo krém, masť alebo pleťové mlieko.
5. Chrastu nezakrývajte, ak to nie je nutné
Chrastu by ste si mali zakryť iba vtedy, ak sa roztrhne, tečie alebo krváca. Fyzicky aktívni ľudia si však môžu prelepiť chrasty, ak existuje riziko poškodenia, napríklad pri športe alebo cvičení. Náplasť použite tesne pred fyzickou aktivitou a potom ju odstráňte. Ak je potrebné ju nosiť dlhšie ako niekoľko hodín, pravidelne ju vymieňajte.
6. Dostatok odpočinku
Dobrý oddych môže pomôcť telu rýchlejšie sa liečiť, zatiaľ čo obmedzovanie spánku zhoršuje imunitné funkcie. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Applied Physiology naznačuje, že aj relatívne malé narušenie spánku môže predĺžiť hojenie rán. Pravidelný spánok 7 - 9 hodín za noc môže pomôcť zlepšiť proces hojenia.
7. Jedzte vyváženú stravu
Niektoré živiny hrajú úlohu pri regenerácii a hojení tkanív tela. Medzi najlepšie výživné látky pre regeneráciu a hojenie rán patria:
- proteín
- selén
- vitamín A
- vitamín C
- zinok
Na zaistenie primeraného príjmu týchto živín sa snažte jesť vyváženú stravu, ktorá obsahuje:
- ovocie a zeleninu
- nízkotučné zdroje bielkovín, ako je hydina, fazuľa, šošovica, ryby a tofu
- zdroje zdravých tukov, ako napríklad avokádo, olivový olej a orechy
- celozrnné výrobky
8. Nefajčite
Štúdia publikovaná v časopise Journal of Wound Ostomy & Continence Nursing naznačuje, že fajčenie zhoršuje hojenie rán. Nikotín a ďalšie chemikálie v cigaretovom dyme znižujú okysličenie tela. Podľa štúdie fajčenie tiež znižuje počet bielych krviniek, ktoré sa dostávajú na miesto rany. Autori štúdie okrem toho poznamenávajú, že dym znižuje funkciu lymfocytov a ďalších buniek, ktoré poskytujú ochranu pred infekciou a zápalom.
Voda s medom na lačný žalúdok: 10 dôvodov, prečo sa to oplatí
Pohár horúcej vody s lyžicou medu hneď po prebudení je prospešný nielen pre zdravie čriev.
Tento druh huby dokáže spomaliť rast nádorov, tvrdí nový výskum
Huba, ktorú bežne dostať aj v našich obchodoch, sa v budúcnosti môže postarať o ďalšie pokroky pri liečbe rakoviny.
5 znakov, že ste boli v detstve zanedbávaní, no neuvedomujete si to
Terapeut prezradil tajné znaky toho, že ste boli v detstve emocionálne zanedbávaní, no vytesnili ste to z mysle.
Táto vyrážka na perách dvojnásobne zvyšuje riziko demencie
Vedci sa zamerali na doteraz neprebádanú príčinu nástupu demencie.
Odborník varuje pred „zdravými“ olejmi: Na tomto by som nikdy nevaril
Odborník na výživu prezradil, s akými olejmi by ste mali variť.