Ľudia narodení v týchto mesiacoch môžu mať duševné problémy
- 19:57 07.08.2019
- Bratislava
Obdobie, v ktorom sa človek narodí, môže signalizovať riziko ochorení duševného zdravia.
Obdobie, v ktorom sa dieťa narodí, dokáže ovplyvniť riziko vzniku duševných porúch v neskoršom veku, naznačuje štúdia publikovaná v odbornom žurnále PLoS ONE.
Dátum narodenia môže ovplyvniť všetko od zraku a stravovacích návykov až po vrodené chyby a osobnosť neskôr v živote. Ukázalo sa, že ak sa človek narodil v zime, môže to ovplyvniť jeho duševné zdravie, pričom vedci naznačujú niekoľko dôvodov.
Autor štúdie Sreeram Ramagopalan, epidemiológ na Queen Mary University v Londýne uvádza ako faktory zvýšené riziko infekcií v zime, či menej rozmanitú stravu:
“V závislosti od ročného obdobia sú niektoré potraviny - ovocie, zelenina - viac či menej dostupné, čo môže mať vplyv na vyvíjajúce sa dieťa. Alebo ďalším kľúčovým kandidátom je vitamín D, ktorý súvisí s vystavením slnečnému žiareniu. Počas zimy zvyknú mať mamičky s nedostatkom slnečného svetla nedostatok vitamínu D.“
Ramagopalan a jeho kolegovia analyzovali veľmi veľký počet narodených detí z tej istej krajiny, aby zistili, či existuje súvislosť medzi ročným obdobím a duševným zdravím. Vedci skúmali, či riziko schizofrénie, bipolárnej poruchy a opakujúcej sa depresie bolo ovplyvnené mesiacom narodenia. To zahŕňalo takmer 58 000 pacientov s poruchami a viac ako 29 miliónov ľudí zo všeobecnej populácie krajiny.
Rizikový je aj máj
Vedci zistili, že všetky mentálne poruchy, ktoré pozorovali, sú nejakým spôsobom spojené s dátumom narodenia. Schizofrénia a bipolárna porucha sa najčastejšie objavovali u ľudí narodených v januári a najmenej u ľudí narodených v júli, auguste a septembri. Depresia zaznamenala vrchol u májových detí a najmenšie riziko mali ľudia narodení v novembri.
Rozdiely v riziku medzi poruchami môžu byť dôsledkom rôznych faktorov alebo toho istého faktora, ktorý je dôležitý v rôznych obdobiach tehotenstva. Napríklad ten istý rizikový faktor - povedzme hladiny vitamínu D - by mohol byť dôležitý v treťom trimestri pre schizofréniu a bipolárnu poruchu a v druhom trimestri pre depresiu.
„Hlavným dôsledkom je, že ak pochopíme príčinu týchto účinkov, môžeme zasiahnuť v oblasti prevencie chorôb,“ povedal Ramagopalan pre LiveScience.
Svoju rolu môžu zohrávať aj iné faktory ako prenatálne. Napríklad deti, ktoré sa narodili koncom roka, môžu byť v porovnaní so staršími spolužiakmi relatívne nezrelé, a tak sa im akademicky a sociálne menej darí v škole, čo môže spôsobiť psychický stres. „Ďalej sme nemali podrobnosti o sociálno-ekonomickom postavení alebo etnickom pôvode, čo by mohlo skresliť naše výsledky,“ uviedol Ramagopalan. Budúci výskum by sa mal preto zamerať na rozsiahlu demografickú štúdiu, ktorá by sledovala jedincov v priebehu času.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.
Veterinári varujú: Toto viac nerobte, hrozí nákaza!
Varovanie veterinárov prichádza po tom, ako sa moderátorka súťažnej relácie priznala k rizikovému správaniu k svojmu psovi.
Od sklenených fliaš po hliníkové plechovky: Cesta konzervovania potravín
Uchovávanie potravín v konzervách je praktické nielen na ich dlhodobé skladovanie, ale aj prepravu.