Nemecké firmy hodnotia budúcnosť optimistickejšie
- 12:21 12.02.2013
- BERLÍN

Nemecké firmy vnímajú budúci vývoj podnikania a vyhliadky na export do zahraničia mierne optimistickejšie než na jeseň.
"Ekonomika sa na začiatku roka 2013 dvíha," uvádza DIHK v správe zo svojho prieskumu. Tohto prieskumu sa zúčastnilo 28 tis. členských spoločností v druhej polovici decembra a v prvej polovici januára.
"Po pretrvávajúcom zhoršovaní v roku 2012 sa situácia firiem v podnikaní stabilizovala na ešte stále vysokej úrovni. Dočasná krízová nálada sa upokojila,“ informovala ďalej komora. Domáca spotreba v Nemecku ako jeden z motorov rastu ekonomiky v tomto roku bola silná.
Nálada firiem produkujúcich polotovary a kapitálové statky sa však zhoršila, keďže oslabila domáca aj zahraničná investičná aktivita. Podľa DIHK sú firmy menej skeptické, keďže sa objavili úspechy v boji s krízou v eurozóne, aj keď väčšina z nich očakáva problémy spojené s domácim dopytom, ako aj prekážky v podobe vyšších cien energií a surovín.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, našli v nej norovírus
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.

EÚ dúfa, že Trumpove clá môžu posunúť dohodu s Mercosurom do cieľa
Prízrak transatlantickej obchodnej vojny vyvoláva nádeje, že dohoda medzi Európskou úniou a štyrmi juhoamerickými krajinami zo združenia Mercosur by mohla dostať definitívnu zelenú napriek dlhodobému odporu Francúzska.

V EÚ zdraželi vajcia najviac Česku a na Slovensku
Vajcia v Česku zdražujú najviac v EÚ.

Hlavný ekonóm WTO upozorňuje: Na toto sa musí pripraviť Európa a celý svet
Hlavný ekonóm pripomína, že je dôležité reagovať na presmerovanie obchodných tokov.

Väčšina Američanov si nemyslí, že clá na dovoz z Číny prospejú ekonomike USA
Väčšina dospelých Američanov si nemyslí, že vysoké clá na dovoz z Číny, ktoré zaviedol prezident Donald Trump, prospejú ekonomike USA.