Prečo by ste nemali spávať bez prikrývky, aj keď je vonku horúco?
Radíme, ako sa v lete ochladiť počas spánku bez toho, aby ste museli odhodiť prikrývku.
Najľahším riešením letných horúčav v noci je odhodiť prikrývku a spať bez nej. Odborníci si ale nemyslia, že je to ten najlepší nápad. Viete, prečo?
„Naše biologické hodiny sa viažu na telesnú teplotu, a krátko pred spánkom dochádza k jej zníženiu,“ vysvetľuje ošetrovateľka Ellen Wermterová, ktorá je tiež hovorkyňou organizácie pre lepší spánok Better Sleep Council v Charlottesville (Virgínia).
Keď teplota raz začne klesať, už sa nezastaví, až kým sa ráno prebudíte. Telo takýmto spôsobom presmeruje energiu do iných potrebných činností, ako je trávenie. Práve preto je potrebné mať pri sebe prikrývku, ktorá pôsobí ako prevencia pred prílišným poklesom telesnej teploty, po ktorom by pravdepodobne nasledovalo prebudenie.
Čo s horúcim počasím?
Prikrývka sa pri horúcej teplote ovzdušia správa inak. Keď ňou prikryjeme rozhorúčené telo, správa sa ako bariéra, ktorá neprepustí teplo von, a ešte zvýši teplotu pod ňou.
Prirodzený pokles telesnej teploty dáva mozgu signál, že nastal čas spánku. Naopak, vysoká telesná teplota môže v takomto prípade signalizovať, že telo potrebuje aktivitu. Ak sa vám aj podarí zaspať, váš spánok bude počas horúčav prerušovaný.
Vzdať sa prikrývky nie je také ľahké
Tak, ako pokles telesnej teploty je znakom, že vaše telo sa ukladá na spánok, podobný signál vysiela aj prikrytie sa prikrývkou. „Je to súčasť rutiny a bez jej naplnenia si mozog môže myslieť, že niečo nespravil, a tak nebude schopný dosiahnuť uvoľnenie,“ hovorí Wermterová.
Počas REM fázy spánku dochádza k poklesu serotonínu. Tento neurotransmiter je zodpovedný za navodenie pocitu pokoja, a jeho hladinu môže vrátiť do normálu napríklad aj obyčajná prikrývka – čím ťažšia, tým lepšia. Ťažkosť prikrývky hĺbkovo stimuluje nervový systém, vďaka čomu rastie hladina neurotransmiterov dopamínu a serotonínu.
Ak je teda rovnako zlé spať bez prikrývky aj s ňou, ako si v lete poradiť? Experti radia niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu udržať si správnu telesnú teplotu aj bez odhodenia prikrývky.
Pred spaním sa osprchujte v horúcej sprche
Austrálska odborníčka na spánok Chelsie Rohrscheibová hovorí, že keď sprchou náhle ohrejete telo, spustíte tým prirodzený termoregulačný proces. Voda sa po sprche odparí z pokožky a telo sa začne ochladzovať, čo si mozog interpretuje ako pokyn na spánok. Ani teplo prikrývky viac nebude také ťaživé.
Prikrývku meňte postupne
Ak chcete ťažkú zimnú prikrývku vymeniť za ľahšiu alebo deku, je dobré to robiť postupne. „Dávate tak mozgu čas na prispôsobenie,“ hovorí ošetrovateľka Wermterová.
Spodná bielizeň namiesto pyžama
Pyžamo vie zadržať teplo unikajúce z tela, a uprostred noci je ťažké ho vymeniť. Nahraďte ho niečím, čo bude vašej pokožke zavadzať menej.
Kúpte si chladiaci vankúš
Predtým, ako sa vám podarí zaspať, musí vaša telesná teplota klesnúť o 1-2 stupne. V teplom prostredí tomu môže napomôcť chladiaci vankúš.
...alebo chladiacu prikrývku
Tento druh prikrývky je špeciálne navrhnutý tak, aby vám pomohol znížiť telesnú teplotu bez toho, aby ste stratili pocit prikrytia.
Odkryte si chodidlá
Celkovú telesnú teplotu pomôžu znížiť aj studené chodidlá. Stačí, ak si ich pred spaním vysuniete spod prikrývky alebo opláchnete studenou vodou.
Urobte si priestor
Ak spávate blízko pri partnerovi, môže sa vám zvýšiť telesná teplota. Ak máte dostatočne veľký matrac, doprajte si viac priestoru na spanie.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.