• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Top 9 chýb pri upratovaní, ktorými si ničíme zdravie

  • 19:43 14.08.2019
  • Bratislava
Top 9 chýb pri upratovaní, ktorými si ničíme zdravie

Mnohí z nás trávia kopu voľného času utieraním prachu, kachličiek alebo podlahy. Zíde sa preto vedieť, čo všetko chemikálie obsiahnuté v čistiacich prípravkoch robia s našim vnútrom.

Čistota – pol života. Všetci sme už počuli toto porekadlo, ktoré nám dodáva silu pri pravidelnom upratovaní. Existujú však prípady, pri ktorých si upratovaním viac škodíme ako pomáhame.

Ralitsa Prodanova z upratovacej spoločnosti Fantastic Services menuje 9 najčastejších chýb pri upratovaní a najlepšie spôsoby, ako ich napraviť.

1. Drhnutie plesne

Nik nechce mať doma pleseň, ale drhnutie nie je najlepší spôsob, ako sa jej zbaviť. „Čierna pleseň, ktorá sa tvorí vo vlhkom prostredí, vyzerá nevzhľadne, a mnohí sa jej snažia zbaviť drhnutím, čo však môže spôsobiť dýchacie ťažkosti alebo dokonca halucinácie,“ vysvetľuje Prodanova.

„Čierna pleseň rastúca na vlhkých stenách je často vysoko toxická a do ovzdušia môže uvoľniť spóry, ktoré sa šíria ako vírus,“ pokračuje Prodanova. Medzi najčastejšie príznaky nakazenia patria dýchacie ťažkosti, podráždenie pokožky, únava a nevoľnosť. Niektoré druhy plesní môžu ojedinele vyvolať halucinácie.

Ako sa jej zbaviť bezpečne? Prodanova radí, aby ste sa pri odstraňovaní plesne vždy chránili maskou, rukavicami a ochrannými okuliarmi. „Najlepší spôsob na odstránenie plesne je postriekať ju bielidlom a nechať pôsobiť 30 minút. Nezabudnite pritom otvoriť všetky okná v domácnosti.“

2. Obchádzanie predmetov na cvičenie

Veľa ľudí doma drží činky, molitanové podložky a iné predmety, ktoré pomáhajú udržiavať pravidelnú fyzickú aktivitu v norme. Často ale zabúdame na to, že aj tieto pomôcky treba občas vyčistiť.

„Prebehlo množstvo štúdií, ktoré sa zamerali na nečistoty na telocvičnom náradí. Častým výsledkom bolo, že sa na nich nachádza viac choroboplodných zárodkov ako na toalete – vrátane tých, ktoré spôsobujú vredy, ekzém, akné alebo červienku. Našiel sa na nich aj obávaný stafylokok,“ približuje Prodanova.

3. Chemické reakcie

Pri používaní viacerých čistiacich prostriedkov treba dať pozor na to, aby ste ich nevhodne neskombinovali.

„Chemikálie v čistiacich prostriedkoch sú veľakrát zdraviu škodlivé, a ešte škodlivejšie, ak sa kombinujú,“ hovorí Prodanova. „Najväčší pozor treba dávať pri bielidle, ktoré by ste nemali miešať s prostriedkami na báze amoniaku.“ Rovnako sa treba vyhnúť kombinácii bielidlo – ocot.

4. Ustielanie postele

Zabudnite na to, čo vás doma učili rodičia. Ustielanie postele je síce esteticky príťažlivé, ale vášmu zdraviu príliš nepomáha.

Podľa Prodanovej by ste mali prestať s ranným postielaním najmä preto, aby sa unavený matrac vydýchal. „Roztoče milujú teplo a vlhko, a preto sa rady usídľujú v posteliach. Problémom sú ich mikroskopické výkaly, ktoré môžu vyvolať astmatickú reakciu, ekzém a príznaky podobné alergii.“

Ustielate si posteľ? Robíte obrovskú chybu!

Ak každé ráno necháte posteľ v rovnakom stave, v akom sa nachádzala, keď ste sa prebudili, sprístupníte ju čerstvému vzduchu, ktorý roztoče vysuší a umrú. „Potom už len stačí každý týždeň oprať obliečky na vysokej teplote, a pravidelne ju vysávať a utierať prach,“ dodáva Prodanova.

5. Nečistenie vysávača

Veľa z nás vyprázdňuje nádobu alebo zberné vrecko vysávača len vtedy, keď sa zaplní. O tom, že je to chyba, opäť hovorí Prodanova.

„Kefu a vnútornosti vysávača môžeme považovať za prenosnú továreň na výrobu baktérií. Tie sa spolu s choroboplodnými zárodkami živia tým, čo vnútri nájdu, a rýchlo sa množia. Výskum dokonca preukázal, že v 15 percentách vysávačov sa nachádza baktéria E. coli.“

Odborníčka odporúča vyprázdňovať vysávač častejšie a po každom použití ho znútra utrieť a dezinfikovať.

6. Nedôkladné čistenie chladničky

Stretávame sa s ňou každý deň, ale pri riadení na ňu zabúdame. Guma na dverách chladničky slúži na pevné uzavretie, ale vďaka bohatému obsahu priehlbín a škár je tiež zásobárňou zvyškov jedla a baktérií.

„V dverách sa tiež môže nachádzať pleseň, ktorá sa uvoľňuje s každým otvorením a zatvorením chladničky a môže viesť k vzniku alergií,“ varuje Prodanova.

7. Nedostatočné pranie ručníkov

Ručníky a uteráky na tvár by sa podľa odborníčky na upratovanie mali prať po každom jednom použití. „Ručníky sú často vlhké po jedinom použití, vďaka čomu sa v nich rýchlo množia baktérie.“

Na správne zaobchádzanie s uterákmi tohto druhu budete musieť zásobiť domácnosť hneď s niekoľkými kusmi. Prodanova totiž odporúča nahrádzať ich každý deň čistým variantom alebo ich každý deň prať. Rovnaké pravidlo dodržiavajte aj pri kuchynských rukaviciach.

8. Otvorený poklop

Nech je vaša kúpeľňa akokoľvek čistá po upratovaní, vašu prácu sabotuje jediné spláchnutie toalety s otvoreným poklopom.

„Zakaždým, keď spláchnete, do vzduchu prenikajú čiastočky výlučkov,“ hovorí Prodanova. „Tie môžu spôsobiť obrovské škody a často v nich možno nájsť prítomné vírusy a baktérie.“

Čiastočky, ktoré sa takto dostanú do vzduchu, v ňom môžu poletovať po dobu 30 minút, a možno v nich nájsť aj E. coli a norovírus. Najhoršie riziko vzniká vtedy, ak si zubnú kefku nechávate v kúpeľni neďaleko toalety. Oplatí sa preto skladať poklop.

9. Nedostatočne umytá krájacia doska

Nemyslite si, že umytie dosky saponátom vás navždy ochráni pred choroboplodnými zárodkami. Jej pravidelné používanie na doske na krájanie zanechá ryhy, ktoré sa stávajú rodiskom nespočetného množstva baktérií.

Plastová verzus drevená doska na krájanie: Ktorá je bezpečnejšia?

„Štandardný saponát nemusí preniknúť dosť hlboko, aby dosku zbavil baktérií. Odporúčam preto umývať ju bielidlom, aby ste sa celkom zbavili všetkých nechutností, ktoré sa skrývajú pod povrchom,“ radí Prodanova.

Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky

DNES - 21:30Zdravie

Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom

DNES - 21:00Zdravie

Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať

20:01 07.01.2025Zdravie

Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

19:33 07.01.2025Zdravie

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou

21:44 06.01.2025Zdravie

Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.