Poslanci Smeru chcú zmäkčiť pokuty v zákone o potravinách
- 16:21 15.08.2013
- BRATISLAVA
Poslanci strany Smer-SD chcú od decembra zmierňovať pokuty za opakované porušenie zákona o potravinách.
Podľa aktuálne platného zákona môžu kontrolóri uložiť fyzickej alebo právnickej osobe pokutu 1 000 až 500-tisíc eur v prípade, že na trh umiestni škodlivé, skazené, či nesprávne označené potraviny.
Ak sa do jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty prevádzka dopustí rovnakého prehrešku, môže ju to stáť od 1 mil. až 5 mil. eur.
Poslanci Smeru-SD majú v úmysle tieto postihy svojim návrhom zmierniť. Pri prvom opakovanom porušení zákona navrhujú udelenie pokuty do dvojnásobku pôvodnej. K sankciám v rozmedzí 1 ml. až 5 mil. eur by mal podľa poslaneckej novely kontrolný orgán pristúpiť až pri ďalšom opakovanom prešľape.
"Ide o posunutie sprísnenia trestu za opakované porušenie povinnosti, ktoré v súčasnom znení môžu byť pre mnohé prevádzkarne likvidačné," uvádzajú poslanci v dôvodovej správe. Účinnosť zákona Záhumensky s Lebockým navrhujú od 1. decembra 2013 preto, aby bolo možné podľa neho postupovať už začiatkom budúceho roka.
Výšku sankcií, ktoré určuje aktuálne platná legislatíva, kritizovali aj predstavitelia opozície. Ľubomírovi Galkovi zo strany SaS sa nepáčilo, že intervaly pokút sú príliš široké, a preto bude ich stanovenie na svojvôli kontrolóra. Ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi ešte koncom minulého roka v parlamente vyčítal, že vysoké pokuty budú likvidovať iba malých živnostníkov, čo len nahrá do kariet veľkým hráčom na trhu.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.