Vedci objavili neželané účinky fluoridu v pitnej vode na tehotné ženy

Výskum rozoberá spojenie medzi konzumáciou fluoridovanej vody počas tehotenstva a zdravím narodených detí.
Fluorid je látka, ktorá sa do vody pridáva už niekoľko desaťročí. Jeho hlavnou úlohou je udržiavať zdravie zubov a ústnej dutiny.
Nedávne štúdie ale zaznamenali niekoľko rizík, ktoré plynú z konzumovania fluoridovanej vody. Jedným z nich je oslabenie intelektu detí, ktorých matka počas tehotenstva pila takúto vodu.
Fluorid má tiež schopnosť preniknúť do placenty a zhromažďovať sa v tých oblastiach mozgu, ktoré slúžia na učenie a pamäť. Vedci prevažne z Yorkovej univerzity v kanadskom Toronte sa preto rozhodli podniknúť výskum, ktorý by zistil, či konzumácia fluoridovej vody počas tehotenstva negatívne vplýva na intelekt dieťaťa po narodení.
Možné účinky fluoridu vo vode
Doktorka Rivka Greenová v rámci štúdie zhromaždila 601 párov matiek s deťmi zo 6 rôznych kanadských miest. Deti boli vo veku 3-4 rokov a 61% zo zhromaždených žilo v oblasti s prísunom fluoridovanej pitnej vody.
Vedci zhodnotili mieru konzumácie fluoridovej vody počas tehotenstva na základe toho, ako to hodnotili samotné matky, a pomocou zmerania koncentrácie fluoridu v moči matiek. 400 deťom z 601 párov následne zmerali IQ.
Analýza dokázala, že ženám, ktorých moč obsahoval o 1 miligram fluoridu na 1 liter moču viac ako je bežné, sa rodili chlapci s IQ nižším o 4,5 bodu než je priemer. U narodených dievčat nebolo možné pozorovať takúto spojitosť.
„Konzumácia fluoridu počas tehotenstva sa môže spájať s negatívnymi účinkami na intelektuálny rozvoj dieťaťa, čo naznačuje možnú nevyhnutnosť obmedzenia prijímania fluoridu počas tehotenstva.“

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.