Optimisti či pesimisti? Títo ľudia žijú dlhšie
Väčšiu nádej na dlhší život má len jedna z týchto dvoch skupín. Ktorá to je?
Hovorí sa, že negatívne myšlienky majú dopad nielen na psychiku, ale často sa pretavia aj do poškodenia niektorých orgánov. Na tomto tvrdení je zrejme čosi pravdivé, pretože podľa najnovších zistení sa optimisti s vysokou pravdepodobnosťou dožijú vyššieho veku ako ich pesimistickí kamaráti.
Vedci z Bostonskej univerzitnej medicínskej školy sú presvedčení o tom, že optimisti majú spomedzi všetkých ľudí najvyššiu šancu dožiť sa veku 85 rokov a viac. Výsledky prezentovali na základe rozsiahlej štúdie, ktorej sa zúčastnilo takmer 70.000 žien a viac ako 1.400 mužov.
Úlohou žien, z ktorých všetky boli vo veku 58 až 86 rokov, bolo v roku 2004 vyplniť dotazník hodnotiaci úroveň optimizmu. Po dobu nasledovných 10 rokov sa sledovala úmrtnosť v tejto skupine.
Vek mužov v čase, keď vyplnili rovnaký dotazník (v roku 1986), sa pohyboval v rozmedzí od 41 do 90 rokov a vedci takisto sledovali, koľkí z nich umrú až do roku 2016.
Po porovnaní výsledkov a životnosti optimistov a pesimistov sa zistilo, že ľudia s pozitívnejším náhľadom na život sa v priemere dožijú o 11 až 15 rokov viac. V porovnaní s optimistami u nich takisto zaznamenali o 50 až 70 percent vyššiu šancu dožiť sa 85. narodenín.
Psychiatrička z Bostonskej univerzitnej medicínskej školy Lewina Leeová hovorí, že doteraz sa len málo výskumov venovalo zisťovaniu vplyvu pozitívneho myslenia na zdravé starnutie.
„Táto štúdia je pevne prepojená s verejnou starostlivosťou o zdravie, pretože naznačuje, že optimizmus je jedným zo psychosociálnych postojov s potenciálom predĺžiť životnosť.
Je zaujímavé, že optimistický pohľad na život sa dá dosiahnuť relatívne jednoduchými technikami a terapiami.“
Vedci ďalej uvádzajú, že nepoznajú presný mechanizmus, akým optimizmus vplýva na dĺžku života. Pravdepodobným vysvetlením je to, že optimisti sú schopní lepšie regulovať svoje emócie a správanie a rýchlejšie prekonávajú stres a ťažkosti.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.