Milan Mazurek v parlamente končí

Poslanec Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Mazurek príde o svoj mandát v parlamente.
Trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR odsúdil poslanca Národnej rady SR Milana Mazureka (ĽSNS) za extrémistické trestné činy na peňažný trest vo výške 10.000 eur. NS SR sprísnil na svojom verejnom zasadnutí minuloročný rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS), čo sa týka výšky peňažného trestu. Verdikt je právoplatný.
Keďže sa Mazurek podľa súdu dopustil úmyselného prečinu hanobenia národa, rasy či presvedčenia, v parlamente skončí. Potvrdil to aj predseda mandátovo-imunitného parlamentného výboru Juraj Blanár (Smer-SD). Podľa ústavy mandát poslanca „zaniká dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin“.
Vzhľadom na to, že sa jedná o rozsudok Najvyššieho súdu SR, neprichádza do úvahy odkladný účinok právoplatnosti v prípade, že by sa Mazurek odvolal napríklad na Európsky súd pre ľudské práva, dodal Blanár.
Mandátovo-imunitný výbor sa podľa predsedu výboru k takémuto rozsudku nevyjadruje, ale ho iba berie na vedomie. „Výbor bude riešiť len nastúpenie náhradníka za tohto poslanca,“ spresnil.
Pokiaľ by Mazurek trest nezaplatil, hrozilo by mu polročné väzenie. „Prvostupňový súd vykonal dokazovanie správne. Pokiaľ ide o výrok o výške trestu, tak odvolací súd skonštatoval, že finančný trest vo výške 5000 eur je neprimerane nízky v porovnaní s majetkovými pomermi poslanca,“ zdôvodnil v krátkosti utorkové rozhodnutie predseda senátu Peter Paluda. Senát tak v utorok zamietol tak odvolanie Mazureka, ako aj odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáša Honzu. NS SR v utorok zároveň zamietol návrh preškoliť Mazureka o rómskom holokauste, keď to nepokladal za potrebné.
Prokurátor ÚŠP v záverečnom návrhu požiadal súd, aby zamietol odvolanie obžalovaného a uložil mu prísnejší podmienečný trest odňatia slobody s probačným dohľadom. Obhajca obžalovaného Tomáš Rosina, naopak, navrhol zrušiť napadnutý rozsudok prvostupňového ŠTS, oslobodiť obžalovaného a zamietnuť odvolanie prokurátora. „V pôvodnom konaní ŠTS nevykonal dôkazy, ktoré som mal a v relácii odzneli pozitívne a v prospech daného etnika. Konečným dôsledkom uloženého trestu nie je finančný trest, ale zánik mandátu poslanca NR SR,“ uviedol vo svojom záverečnom návrhu Mazurek.
Predtým prokurátor ÚŠP predložil dôkaz, že na YouTube je stále prístupný záznam z rozhlasovej relácie, kde sa mal obžalovaný v roku 2016 hanlivo vyjadrovať na adresu Rómov. Obhajca obžalovaného argumentoval, že na akúkoľvek námietku z ich strany prinesie obžaloba nečakane nové dôkazy, ktoré neboli doteraz známe. Senát NS SR zamietol vypočutie nového predloženého dôkazu.
Dôvodom procesu boli Mazurekove hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus. Milan Mazurek počas procesu tvrdil, že je nevinný a ak hovoril o „cigánskom terore na východe Slovenska“, myslel tým vysokú kriminalitu v osadách asociálov. Z nahrávky malo tiež vyplynúť, že ak hovorí o kriminalite detí a trestnej zodpovednosti, myslí tým akékoľvek dieťa, nielen „cigánske“.
NS SR sa nedávno zaoberal dvoma podobnými prípadmi, a to predsedu ĽSNS, ako aj poslanca Stanislava Mizíka (ĽSNS), obžalovaných z extrémistických trestných činov. NS SR 10. júla zamietol sťažnosť prokurátora ÚŠP voči rozhodnutiu ŠTS, ktorý na jeseň minulého roka zamietol obžalobu na predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu v kauze šekov pre chudobných.
Jeden deň predtým, teda 9. júla, zase definitívne zbavil spod obžaloby Mizíka za extrémistické trestné činy. NS SR tak potvrdil minuloročný rozsudok ŠTS a zamietol odvolanie prokurátora ÚŠP v kauze hanlivého statusu na internete.

V aprílovom volebnom prieskume vedie PS
Do parlamentu by sa dostalo sedem strán, respektíve hnutí.

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami, ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ
Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ.

Šeliga má čeliť obvineniu zo strany polície
Podpredsedu strany Demokrati mali obviniť pre prečin podnecovania.

Fico s Orbánom podpísali memorandum, na tomto sa dohodli
Premiéri Maďarska a Slovenska v Bratislave podpísali memorandum.