Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?
Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.
Svalové kŕče dolných končatín sa často vyskytujú u ľudí s fyzicky namáhavým zamestnaním alebo u starších. Lekári však hovoria aj o prípadoch, keď kŕče signalizujú príchod mŕtvice alebo infarktu.
Kŕče v lýtkach neraz súvisia s ochorením periférnych tepien, ktoré zvyšuje riziko infarktu a porážky. Pacienti pociťujú bolesť kvôli tukovým usadeninám v tepnách dolných končatín, ktoré blokujú prívod krvi do svalov a tepien podporujúcich činnosť srdca a mozgu.
„Ak pri kráčaní pociťujete zovretie a bolesť v lýtkach, určite o nej informujte svojho lekára. Môže ísť o príznak ochorenia periférnych tepien,“ hovorí profesor kardiológie David Newby. „Najčastejšie postihuje fajčiarov a diabetikov,“ dodáva.
V minulosti sa ochorenie periférnych tepien považovalo za čisto mužské, no lekári dnes zaznamenávajú čoraz viac prípadov aj u žien. Kardiologička Aruna Pradhanová udáva, že diagnóza sa prejaví u každej desiatej ženy po 50-ke a u každej piatej po dovŕšení 60-ky.
Príznaky ochorenia periférnych tepien
Bolesť a kŕče v svaloch lýtok, stehien, bokov a zadku sa pri ochorení periférnych tepien dostavuje len počas pohybu a ustáva po krátkom oddychu. „Bolesť môže nastať pri kráčaní po schodoch alebo na prechádzke. Pacient musí často zastávať a oddychovať,“ tvrdí Pradhanová.
Treba zdôrazniť, že ochorenie periférnych tepien sa nepodobá na svalovicu, ktorá môže pretrvávať aj niekoľko dní.
Ochorenie periférnych ciev pacientovi niekedy spôsobuje bolesť aj v ľahu a zvykne sa prejaviť aj zmenou farby chodidiel. Niekedy je možné pozorovať pomaly sa hojace ranky na chodidlách, chlad jedného alebo oboch chodidiel a pomaly rastúce ochlpenie na prstoch nôh.
Spôsoby liečby a diagnostika
Harvardská zdravotnícka škola odporúča pri podozrení na ochorenie periférnych tepien kontaktovať lekára, ktorý navrhne vykonanie členkovo-brachiálneho tlakového indexu, pri ktorom sa meria krvný tlak na členku a zápästí.
V prípade, že máte zdravé tepny, krvný tlak bude na členku aj zápästí dosahovať približne rovnaké hodnoty. Choré tepny prezradí nižší krvný tlak nameraný na členku.
Liečba Ochorenia periférnych ciev zahŕňa predovšetkým zmenu životného štýlu. Pacientom sa odporúča pravidelný pohyb, skoncovanie s fajčením a konzumovanie stravy bohatej na ovocie, zeleninu, zdravé tuky a celozrnné potraviny.
Podľa Pradhanovej je jedným z problémov pri liečbe tohto ochorenia to, že ľudia sa často nazdávajú, že si pomôžu, keď sa začnú vyhýbať aktivitám, pri ktorých pociťujú bolesť. „Takže ľudia, ktorých bolia nohy pri kráčaní, si myslia, že jednoducho starnú a začnú sa vyhýbať pohybu. To je však presne spôsob, akým sa ochorenie periférnych tepien nelieči,“ hovorí kardiologička.
Lekár vám po zhodnotení zdravotného stavu môže predpísať lieky na utlmenie neželaných príznakov ochorenia. Často sa predpisujú statíny, ktoré zabraňujú formovaniu tukových usadenín v tepnách. V prípade závažného upchatia tepien je možnosťou aj operácia.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.