Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu
Pravidelné pitie čaju má z dlhodobého hľadiska hneď niekoľko pozitív. Ukázalo sa, že jedným z nich je podporovanie zdravia mozgu.
Dámy a páni, zapínajte kanvice! Pitie čaju vám oddnes neprinesie už len lahodnú chuť a teplo v žalúdku. Vaša každodenná šálka horúceho nápoja totiž podľa najnovších informácií takisto podporuje zdravie mozgu a spomaľuje jeho starnutie.
Pozitívne účinky čaju na zdravie mozgu dokazuje štúdia, v ktorej takmer 40 dospelých vo veku 60 a viac rokov absolvovalo sériu kognitívnych testov a magnetickú rezonanciu mozgu. Vedci sa ich ešte predtým pýtali, ako často pijú čierny, zelený , oolongový čaj alebo kávu.
Podľa výsledkov účastníci, ktorí pili čaj aspoň štyrikrát za týždeň po dobu 25 rokov, mali lepšie prepojený mozog. „Naše výsledky sú prvým dôkazom o pozitívnom vplyve pitia čaju na štruktúru mozgu,“ zhodnotil doktor Feng Lei, hlavný autor štúdie.
Lei ďalej dodáva, že pitie čaju sa tiež preukázalo ako efektívny nástroj v boji proti oslabovaniu funkcií mozgu vplyvom starnutia. Pri opise výsledkov využíva zaujímavú metaforu: „Predstavte si jednotlivé oblasti mozgu ako rôzne miesta a spojenia medzi nimi ako cesty. Pri dobre organizovanej infraštruktúre je pohyb vozidiel a chodcov efektívnejší a spotrebuje menej pohonných látok.“ Podobne fungujú aj spojenia v mozgu – pri lepšej štruktúre sa informácie spracovávajú skôr a efektívnejšie.
Hoci ide o vôbec prvú štúdiu, ktorá skúmala vplyv pitia čaju na zdravie mozgu, o benefitoch horúceho nápoja sa hovorí už dlhodobo. Čaj totiž dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu, pomáha žiť dlhšie, zmierňuje výkyvy hladiny cukru v krvi a zlepšuje pamäť. Niektoré druhy si dokážu poradiť aj s vnútorným napätím.
Prvé zmienky o pití čaju pochádzajú z 3. tisícročia pred Kristom z oblasti Číny. Foto: Zen Cha/Shutterstock.com
„Čaj patrí medzi obľúbené nápoje už od staroveku. Zmienky o jeho konzumácii siahajú do obdobia približne 2.700 rokov pred Kristom,“ hovorí doktor Lei. Čaj sa pije rôznymi spôsobmi, pričom lúhovanie je v oblasti Ázie, kde prebiehal výskum, ten najobľúbenejší.
„Náš výskum dokazuje, že pitie čaju je efektívny postup pri prevencii a zmiernení kognitívneho oslabenia,“ hovorí na záver doktor Lei.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.