Toto je dôvod, prečo novorodencom netečú slzy ani pot
Na lícach novorodencov nikdy neuvidíte tiecť slzy.
Po narodení zvyknú deti vydať hlasný a zreteľný plač, ktorý sa považuje za znak zdravia. Na tento zvuk si rodičia musia v nasledujúcich dňoch a týždňoch zvyknúť, pretože ho budú počuť často. Ale ak sa na novorodenca pozriete pozorne, uvidíte, že jeho plač je trochu odlišný od staršieho dieťaťa. Novorodenci v prvých týždňoch pri plači neprodukujú žiadne slzy.
Slzy sú samozrejme potrebné na ochranu očí a na udržanie vlhkosti a vyvolávajú ich aj extrémne emócie, ako je smútok, hnev alebo dokonca šťastie. Tieto emocionálne slzy môžu pomôcť uvoľniť nahromadené stresové hormóny, čo prispieva k pocitu úľavy. Deti sa síce rodia so slznými kanálikmi, no v prvých týždňoch nie sú úplne vyvinuté. Vytvárajú dosť sĺz na to, aby chránili oko a udržali ho vlhké, ale nie dosť na to, aby vytvorili kvapky, ktoré stekajú po bacuľatých lícach.
Prvé týždne dieťa neprodukuje slzy ani pot
Po troch alebo štyroch týždňoch sú slzné kanáliky dieťaťa zvyčajne dostatočne vyvinuté na to, aby vytvorili slzy spojené so silnými emóciami. Oči novorodenca bývajú suché - rovnako ako jeho pokožka. Nezáleží na tom, ako veľmi je horúco, novorodenec sa počas prvých niekoľkých týždňov života nepotí, pretože potné žľazy ešte nie sú úplne funkčné.
Ľudia majú dva typy potných žliaz, ktoré sa nazývajú ekrinné a apokrinné, pričom sú prítomné už u novorodencov, aj keď ešte nevyrábajú pot. Apokrinné žľazy vylučujú pot cez vlasové folikuly, ale aktivujú sa počas hormonálnych zmien v puberte. Zatiaľ čo apokrinný pot je spočiatku bez zápachu, po čase môže páchnuť. Obsahuje vodu, elektrolyty, ako aj steroidy, lipidy a proteíny, ktorými sa živia baktérie spôsobujúce zápach.
Ekrinné žľazy sa začínajú tvoriť počas štvrtého mesiaca tehotenstva a objavujú sa najskôr na dlaniach a na chodidlách. Do piateho mesiaca pokrývajú takmer celé telo. Po narodení dieťaťa sú najaktívnejšie ekrinné žľazy na čele. Neskôr sa dieťa začne potiť na trupe a končatinách.
Dôležitosť regulácie teploty novorodenca
Keďže novorodenci sa nemôžu úplne potiť, spoliehajú sa na opatrovateľov, aby ich udržali vo vhodnej teplote. Dajte si pozor na známky prehriatia, medzi ktoré patrí teplá, začervenaná pokožka, rýchle dýchanie, úzkostlivosť a znížená aktivita rúk a nôh. Ak je dieťaťu príliš teplo, odstráňte iba vrstvu oblečenia alebo použite ventilátor na prúdenie vzduchu v miestnosti.
Niektorí rodičia sa neskôr obávajú, že sa ich deti pri kŕmení alebo spánku potia až príliš. Dôvodom je, že pri kŕmení je dieťa často veľmi blízko človeka, takže telesné teplo sa prenáša. Našťastie, potenie u batoliat väčšinou nie je problém. Deti sú podrobené pravidelnému skríningu na metabolické ochorenia a novorodenecké srdcové problémy, tak že ak priberajú na váhe, detský pot nie je dôvodom k obavám.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.