Vedcom z NASA sa nepodarilo opraviť teleskop Kepler

Odborníkom z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa nepodarilo opraviť teleskop Kepler, ktorého úlohou je hľadať exoplanéty podobné Zemi.
Vedci vyskúšali viacero spôsobov, ako teleskop opraviť, ani jeden z nich však nefungoval. O budúcnosti teleskopu tak bude musieť rozhodnúť vedenie NASA.
Keplera vyslali do vesmíru v roku 2009. Vďaka misii, ktorá stála 600 miliónov dolárov, vedci identifikovali zatiaľ 135 exoplanét a vyše 3500 ďalších možných kandidátov. V apríli teleskop objavil dve vzdialené planéty, na ktorých by podľa NASA mohli byť vhodné podmienky na život.
Prvý zotrvačník sa pokazil už vlani v júli, a vedci už preto boli pripravení na prípadné ďalšie technické problémy. Po tom, čo sa v máji pokazil druhý zotrvačník, sa Kepler automaticky prepol do bezpečnostného režimu. Teleskop ukončil svoju základnú triapolročnú misiu už vlani v novembri, no následne ju predĺžili.
Informácie zverejnili webstránky www.bbc.co.uk, kepler.nasa.gov a archívu agentúry SITA.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.