• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Žalúdočno-črevné problémy môžu naznačovať aj SIBO

  • 9:13 25.09.2019
  • Bratislava
Žalúdočno-črevné problémy môžu naznačovať aj SIBO

Časté alebo dlhodobé bolesti brucha, plynatosť, kŕče, hnačky alebo zápcha, často spojené so zvýšenou únavou, môžu naznačovať novoklasifikovanú diagnózu syndróm bakteriálneho prerastania čreva (SIBO). TASR o tom informovali zo Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS).

Ľuďom s poruchou SIBO sa v hornej časti tráviaceho traktu hromadí nadmerné množstvo baktérií a pri ich nahromadení v tenkom čreve sa môže poškodiť stena čreva a jeho funkcia.

Pri akýchkoľvek dlhodobých problémoch s tráviacim traktom je nutné navštíviť odborníka – gastroenterológa,“ hovorí vedúci sekretár SGS Tibor Hlavatý. „Len skúsený lekár s možnosťami rôznych diagnostických metód môže spoľahlivo odlíšiť SIBO od iných vážnych ochorení s podobnými prejavmi, napríklad zápalových ochorení tráviaceho traktu alebo potravinových intolerancií,“ dodáva Hlavatý.

V zdravom tenkom čreve sa nachádzajú baktérie, ktoré žijú v symbióze s ľudským hostiteľom. Tento vzťah je potrebný pre normálne fungovanie tráviacich procesov, imunitu a vývin čreva. Baktérie pri ochorení SIBO však môžu spotrebovávať živiny, ktoré potom organizmu chýbajú. V pokročilejšom štádiu dochádza napríklad k anémii, nedostatku vitamínov, železa a iných živín. „Baktérie môžu produkovať škodlivé toxíny, ktoré spôsobujú hnačky a chudnutie. Nadmerné množstvo istých druhov baktérií môže spôsobovať aj neurologické a kognitívne syndrómy, nočnú slepotu alebo tetániu,“ uvádza SGS.

SIBO podľa SGS často sprevádza iné ochorenia. Až 40 percent pacientov s diabetom má chronickú hnačku spôsobenú SIBO. Príčinou SIBO môžu byť tiež cirhóza pečene, alkoholová choroba pečene, chronická pankreatitída, chronická obličková choroba, rôzne deficity imunity, onkologické choroby a hematologické ochorenia. SIBO sa často vyskytuje aj u pacientov s celiakiou alebo Crohnovou chorobou. Ďalšími príčinami môžu byť lieky, stravovacie návyky alebo extrémne diéty. Taktiež chirurgické zákroky na žalúdku a hornom tráviacom trakte.

Liečba SIBO je pomerne náročná, pretože diéta a ordinované lieky nemusia ihneď zabrať,“ hovorí internista Martin Janičko. Základom liečby SIBO sú antibiotiká, ktoré majú upraviť črevnú mikroekológiu a uľaviť od príznakov. „Prognóza SIBO je dobrá, ale záleží predovšetkým od zmeny životného štýlu a pridružených ochorení. Ochorenie nie je infekčné, ale opakovane sa u pacienta môže vracať,“ dopĺňa Janičko.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Husté sneženie komplikuje dopravu, na týchto cestách je kašovitý sneh

Husté sneženie komplikuje dopravu, na týchto cestách je kašovitý sneh

DNES - 15:59Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov.

Pellegrini kritizoval vládu, toto odkázal Ficovi

Pellegrini kritizoval vládu, toto odkázal Ficovi

DNES - 14:16Domáce

Prezident odporúča vláde, aby sa vrátila k tomu základnému.

Výbuch kotla si vyžiadal zranenie 84-ročnej ženy

Výbuch kotla si vyžiadal zranenie 84-ročnej ženy

DNES - 14:13Domáce

Seniorku previezli do nemocnice.

Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby

Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby

DNES - 13:43Domáce

V sobotu o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková.

Fico vysvetlil dovolenku vo Vietname, žiada ospravedlnenie

Fico vysvetlil dovolenku vo Vietname, žiada ospravedlnenie

DNES - 12:39Domáce

Premiér potvrdil, že bol nedávno na dovolenke vo Vietname.