Pod Stredozemným morom našli dávno stratený kontinent
- 18:06 26.09.2019
- Utrecht

Na kontinente už dovolenkovali stovky turistov bez toho, aby o tom vedeli.
Geológovia natrafili na stratený kontinent, ktorý sa milióny rokov skrýval pod časťou Európy. Ide o úsek kontinentálnej zemskej kôry o veľkosti Grónska, známy tiež pod názvom Veľká Adria.
„Zabudnite na Atlantídu. Obrovské množstvo turistov každoročne dovolenkuje na dávno stratenom kontinente Veľká Adria bez toho, aby si to uvedomovali,“ vyhlásil vedúci výskumník Douwe van Hinsbergen.
Kontinent objavila skupina výskumníkov z Utrechtskej univerzity (Holandsko), ktorých cieľom bolo zdokumentovať nesúvislé geologické údaje z oblasti Stredozemného mora.
Možno ste ho navštívili už aj vy
Pred stovkami miliónov rokov boli všetky dnešné kontinenty súčasťou jedného celku, Pangei, ktorá sa pred 175 až 200 miliónmi rokov rozpadla na dve časti – Gondwanu (dnešná Afrika, Južná Amerika, Antarktída, India a Australázia) a Lauráziu (dnešná Eurázia a Severná Amerika).
Pred asi 140 miliónmi rokov sa Veľká Adria odtrhla od severnej Afriky a pohybom o rýchlosti niekoľkých centimetrov za rok sa ukryla pod masív južnej Európy. Pri tomto pohybe sa odlomili vrchné vrstvy usadených hornín, ktoré vytvorili pásmo Apenín, časť Álp, Balkánu, Grécka a Turecka.
Kontinent sa síce takmer celý ukrýva pod vodou, no niektoré jeho časti možno dodnes pozorovať v Stredozemnom mori.
„Väčšina pohorí, ktoré sme skúmali, pochádza z jediného kontinentu, ktorý sa pred viac ako 140 miliónmi rokov oddelil od severnej Afriky. Jediná časť kontinentu, ktorú možno dodnes pozorovať, sa rozlieha od Turína po opätok čižmy, ktorá tvorí územie Talianska.“
Náročný výskum priniesol ovocie
Nálezu Veľkej Adrie predchádzala niekoľkoročná vedecká práca. Najprv bolo nutné preštudovať magnetické vlastnosti skál v okolí regiónu a následne zhotoviť model pohybu tektonických dosiek.
Formovanie a zánik Veľkej Adrie
Štúdium tektonických dosiek v oblasti Stredozemia je pre geológov jednou z najväčších výziev. Problém je napríklad v tom, že oblasť spadá pod územie niekoľkých krajín s vlastnými geologickými výskumami a predstavami o geologickej minulosti. Okrem toho zvráskavený povrch tamojšej zeme napovedá, že jej štúdium si bude vyžadovať množstvo práce.
„Jednoducho povedané ide o geologický bordel: všetko je zvráskavené, polámané a nakopené. V porovnaní s týmto sú aj Himaláje oveľa jednoduchší systém.“
Veľká Adria nie je prvý kontinent, ktorý sa nám po miliónoch rokov podarilo objaviť. V roku 2017 vedci potvrdili nález Zélandie, ktorej väčšina leží pod vodou južnej pologule. V roku 2018 zas vedci pomocou satelitov pátrali po pozostatkoch strateného kontinentu pod ľadovou prikrývkou Antarktídy.
Veda dokonca nespochybňuje, že všetky kontinenty sa raz opäť spoja do jedného. Malo by k tomu dôjsť v priebehu nasledovných 50 až 200 miliónov rokov, a novo vytvorený kontinent by mal niesť názov Amázia.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.

Mlákam sa pri parkovaní vyhnite, toto hrozí
Opakované dlhodobé státie v mlákach môže poškodiť viaceré časti vozidla, varuje odborník.

Hrôza počas vysielania: Moderátorka požiadala produkciu, aby okamžite kontaktovala jej mamu
Moderátorka prerušila rozhovor a požiadala televíznu produkciu, aby zavolala jej matke.

Autá DMC-12 známe z filmovej trilógie Návrat do budúcnosti sa vytrácajú z ciest
Autá DeLorean, ktoré preslávila filmová trilógia Návrat do budúcnosti, sa vytrácajú z ciest a postupne sa stávajú skôr zberateľskými predmetmi ako funkčnými vozidlami.

Mach zo záhrady netreba odstraňovať, pre toto je užitočný
Dlhoveký zelený nepriateľ záhradkárov nemusí byť na škodu.