Tieto druhy obrazoviek najhoršie ovplyvňujú výsledky detí v škole
- 15:04 27.09.2019
- Bratislava
Výsledky v škole neovplyvňuje množstvo času stráveného pozeraním televízie alebo hraním videohier, ale typ obrazovky, aký sa pri tom využíva, tvrdí nová štúdia.
Dlhodobé sledovanie televíznej obrazovky či displeja na mobile sa u detí spája so samými negatívami – od zhoršenia mentálneho zdravia cez poruchy vývinu až po nárast hmotnosti. Nečudo, že rodičom sa ťažko orientuje v množstve poskytovaných informácií o vplyve obrazoviek na dieťa.
Nový výskum, zverejnený na stránkach žurnálu JAMA Pediatrics, si vzal na mušku niekoľko v minulosti zverejnených štúdií a odpovedal na otázku, ktoré typy obrazoviek na rôznych technických výrobkoch najhoršie ovplyvňujú vzdelanie dieťaťa. Podľa autorov je totiž tento faktor pri skúmaní výsledkov oveľa podstatnejší ako čas, ktorý deti strávia sledovaním mobilu, tabletu či televíznej obrazovky.
Výskum sa zameral na zistenia takmer 60 štúdií z rokov 1958 až 2018, ktoré u detí vo veku 4 až 18 rokov mapovali dĺžku času stráveného pred obrazovkami a jej vplyv na školské výsledky. Všetkých výskumov sa zúčastnilo viac ako 480.000 detí z 23 rôznych krajín.
Na rozdiel od predchádzajúcich štúdií sa tento raz nepodarilo nájsť jasnú spojitosť medzi dĺžkou času strávenou pred obrazovkami a výsledkami v škole, ale na druhej strane sa potvrdil predpoklad, že na štúdium vplýva druh obrazovky, akú deti využívajú.
Napríklad dlhodobé sledovanie televízie má spojitosť so znížením jazykových, matematických a kompozičných schopností (také schopnosti, pri ktorých človek naraz využíva dve a viac osvojených schopností), pričom najhoršie sa to prejavuje u adolescentov. Pravdepodobne to má súvis s tým, že mladšie deti, ktoré sa učia opakovaním, vedia zo sledovania televízie vyťažiť viac vedomostných prínosov.
Hranie videohier sa u detí takisto spája so zhoršením kompozičných schopností, ale nie s horšími matematickými alebo jazykovými zručnosťami. Aj v tomto prípade sa výsledky viac prejavujú u adolescentov ako u menších detí.
Analýza neposkytuje dôkaz o príčinnej súvislosti a nie je jasné, prečo niektoré formy obrazovky vplývajú na školské výsledky viac ako iné.
Za najpravdepodobnejšie vysvetlenie sa dá označiť to, že nadmerný čas strávený pred počítačom alebo televízorom deti oberá o vykonávanie produktívnejších činností, ako je študovanie, spanie alebo cvičenie. Nadmerné pozeranie televízie sa tiež môže prejaviť zníženou pozornosťou a poruchami vývinu myslenia.
Výskumníci na záver odporúčajú rodičom obmedziť deťom čas strávený pred obrazovkami najmä preto, že takéto správanie vedie k sedavému životnému štýlu, spájanému s niekoľkými fyzickými a duševnými zdravotnými ťažkosťami. Konkrétne by deti vo veku 2 až 5 rokov nemali stráviť viac ako hodinu denne pozeraním televízora alebo počítača. O presnom čase sa u adolescentov nehovorí, no obmedzenie by malo platiť aj pre nich.
Vyzeralo to ako zápal slepého čreva, ženu v nemocnici však čakalo prekvapenie
Len 40 minút po prijatí v nemocnici prišiel šok. Prasknuté slepé črevo sa nakoniec ukázalo ako falošná diagnóza.
Video: Pred domom padol meteorit, všetko zachytila kamera
Podľa NASA ide o skutočne unikátnu udalosť.
Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Pozor na podvodné správy v Gmail: Takto vám ukradnú bankové údaje
Podvodníci našli nový spôsob, ako sa dostať k údajom obetí.
Pozor na túto taktiku narcistov – často ju vidieť vo vzťahoch
Partneri, ktorí toto robia vo vzťahu, obvykle vykazujú vysokú mieru narcistických prejavov správania.