• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 3.12.2024Meniny má Oldrich
Bratislava

Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

  • 18:11 05.10.2019
  • Bratislava
Nepriaznivé účinky probiotík: Takto vám môžu škodiť

Užívanie probiotík vám môže priniesť ťažkosti.

Mnohí ľudia vedia, že ak chcú zmierniť plynatosť, mali by sa vyhýbať sýteným nápojom či strukovinám. Málokto však vie, že plynatosť majú na svedomí aj potraviny s vysokým obsahom karbohydrátov a tiež probiotiká, ktoré ľudia užívajú v nádeji, že im zlepšia trávenie. Štúdia ukázala, že ak sa vyhnete prebytočným cukrom a užívaniu probiotík, zbavíte sa tak nadúvania, plynatosti aj zahmlenému mysleniu.

Probiotiká obsahujú rôzne druhy baktérií a je možné ich užívať bez lekárskeho predpisu, no niekedy môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Môže to byť spôsobené interakciami medzi baktériami a hostiteľom, alebo môžu uškodiť ľuďom s ochoreniami, ako sú syndróm krátkeho čreva a zápalové črevné ochorenie (IBD).

Lactobacillus je probiotikum, ktoré má celý rad poddruhov. Niektoré z týchto druhov, napríklad Lactobacillus fermenti a Lactobacillus acidophilus môžu produkovať D-kyselinu mliečnu. Podľa štúdie publikovanej v časopise Clinical and Translational Gastroenterology je práve nadprodukcia tejto kyseliny zodpovedná za bolesť brucha a nadúvanie, grganie, plynanosť a neschopnosť sústrediť sa.

Satish Rao, prvý autor štúdie, uviedol:

"Keď sa výskumníci pozreli bližšie, našli veľké kolónie baktérií rozmnožujúcich sa v tenkom čreve pacientov a vysokú hladinu D-kyseliny mliečnej produkovanú fermentáciou cukrov v ich potrave baktériami laktobacillus."

Probiotiká robia škodu, ak sú pridlho v tenkom čreve

D-laktátovú acidózu (D-laktát) spôsobujú baktérie produkujúce D-kyselinu mliečnu, keď fermentujú nestrávené uhľohydráty. Akumulácia tejto kyseliny v krvi môže dočasne spôsobiť toxicitu mozgových buniek, čo môže viesť k neurologickým príznakom, ako je pomalá reč, zmätenosť a neschopnosť sústrediť sa. Stav sa lieči tak, že sa obmedzia uhľohydráty vrátane cukru, zamedzí sa užívaniu probiotík a v prípade potreby sa môžu použiť antibiotiká.

Rao povedal:

„Probiotiká majú pôsobiť v hrubom čreve a nie v tenkom čreve alebo žalúdku, takže problémy s pohyblivosťou môžu viesť k problémom s probiotickými baktériami, ktoré sa dostanú na správne miesto.

Veľký počet problémov, od stavov, ako je cukrovka, až po lieky, ako sú antidepresíva a minerály, ako napríklad železo, môže spomaliť pohyb a zvýšiť pravdepodobnosť, že probiotiká zostanú príliš dlho v tenkom čreve, kde môžu spôsobiť škodu.

Probiotiká určite môžu pomôcť napríklad ľuďom, ktorí majú gastroenteritídu alebo črevnú chrípku, alebo majú hnačku alebo iné problémy po tom, ako antibiotiká vyhladia prirodzenú črevnú mikroflóru. V týchto situáciách chceme budovať svoju bakteriálnu flóru, takže probiotiká sú ideálne.“

Zdroj: Info.sk, TM, insights.ovid.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

DNES - 7:01Zdravie

Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

VČERA - 6:42Zdravie

Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

19:47 01.12.2024Zdravie

Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

18:21 01.12.2024Zdravie

Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.

Ako si v zime dodať energiu? 5 tipov dietetičky od jedla až po spánok

Ako si v zime dodať energiu? 5 tipov dietetičky od jedla až po spánok

16:01 30.11.2024Zdravie

Telo si so zimou najlepšie poradí vtedy, keď mu doprajete kvalitnú výživu, hydratáciu a oddych, tvrdý výživová poradkyňa.