Žena mala problémy so zarastaním chĺpkov. Ukázalo sa, že ide o smrteľnú diagnózu
To, čo na prvý pohľad vyzeralo ako zarastanie chĺpkov v intímnych partiách, sa neskôr zmenilo na vážne ochorenie.
29-ročná Marisa Struppová z mesta Milwaukee (Wisconsin) si prvýkrát všimla zvláštnu hrčku v oblasti genitálií v marci 2018. Keďže nepatrí medzi ženy, ktoré by zanedbávali zdravie, zašla hneď na kožné vyšetrenie, a to aj napriek tomu, že na prvý pohľad hrčka vyzerala len ako zarastený chĺpok.
Dermatológ potvrdil jej očakávania, a drobnú hrčku neoznačil za vážny prípad. Pre istotu však Struppovú poslal za gynekológom. V apríli 2018 struppovej hrčku odstránili a vzorku poslali na laboratórne vyšetrenie.
Struppová z vyšetrenia dostala správy, ktoré jej rýchlo zmenili celý život. To, čo pôvodne vyzeralo ako zarastajúci chĺpok, bol v skutočnosti melanóm vulvy v 2. štádiu. Ide o ojedinelý typ rakoviny, ktorý tvorí asi len 2 percentá všetkých prípadov melanómu u žien.
„Myslela som si, že to je len malý zarastený vlas, a keďže ma nikto neoboznámil so smrteľným rizikom, dala som si ho odstrániť. V tej dobe ma to veľmi netrápilo, zaneprázdňovala ma práca. Až po nejakom čase som zašla za gynekológom, ktorý ma oboznámil s podrobnosťami.“
Po zistení diagnózy mladá žena zažila strach ako nikdy predtým. Dovtedy totiž nepočula o žiadnom prípade takéhoto druhu rakoviny. Kým sa Struppová dopracovala k odstráneniu melanómu, rakovina sa rozšírila aj do blízkych lymfatických uzlín, takže dosiahla 3. štádium.
Struppová po operácii na odporúčanie lekárov absolvovala imunoterapiu, ktorá však po sebe zanechala nepríjemné vedľajšie účinky v podobe vyrážok, migrén a extrémnej únavy.
17. júla 2019 sa Struppová na Instagrame zverila s dobrými výsledkami z magnetickej rezonancie, podľa ktorých sa chorobu celkom podarilo vyhubiť. 10. septembra absolvovala poslednú dávku imunoterapie.
Marisa pred absolvovaním poslednej dávky imunoterapie.
Marisa hovorí, že v boji proti rakovine jej výrazne pomohla online komunikácia s ďalšími ľuďmi, ktorí prekonávajú toto vážne ochorenie. „Rozprávala som sa s ľuďmi z celého sveta – z Nemecka, Argentíny, Anglicka a Spojených štátov. Nie každý z nich trpel na to isté, čo mám ja... niektorí začínali s imunoterapiou a pýtali sa, čo bude nasledovať,“ hovorí mladá bojovníčka.
V súčasnosti musí Struppová absolvovať lekárske vyšetrenie každých 4 až 6 mesiacov. „Rakovina mi toho toľko vzala, ale nedovolím, aby ma zdolala a zmenila. Nie som obeť rakoviny, ja ju porážam.“
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.