Premiér Fico vyzval rodičov, aby deťom hovorili o SNP
Predseda vlády SR Robert Fico v príhovore počas 8. ročníka pietnej spomienky Stretnutie generácií "Nezabúdame" a 69. výročia SNP v partizánskej obci Kalište. Foto: SITA/Ján ViazaničkaBANSKÁ BYSTRICA 17. augusta (WEBNOVINY) - Stretnutie generácií v národnej kultúrnej pamiatke Kalište na mieste bývalej rovnomennej osady v Starohorských vrchoch pri Banskej Bystrici sa napriek svojej krátkej histórii stalo jedným z kľúčových podujatí pripomínajúcich Druhú svetovú vojnu.
„Je to možno aj tým, že prostredie je tu skutočne veľmi pekné a priaznivo je zvolený aj dátum v polovici augusta. Návštevnosť je veľmi vysoká a chodia sem ľudia z celého Slovenska, čo je pre nás veľmi povzbudzujúce,“ povedal Mičev.
Pripomenul, že múzeu sa areál bývalej fašistami vypálenej osady Kalište podarilo tak zrevitalizovať, že je zaujímavý aj turisticky a ľudia ho navštevujú po celý rok.
Obrazom: Stretnutie generácií a 69. výročie SNP v Kališti
Program podujatia, na ktorom sa každoročne zúčastňujú stovky občanov, hostí zo zahraničia a tiež predstavitelia štátu a samospráv, tvorí pietny akt pri pamätníku, doplnený kultúrno-športovým programom pri areáli pamiatky. Podľa premiéra Róberta Fica, ktorý bol v sobotu jedným z oficiálnych hostí Stretnutia generácií, je zmysluplné každoročne si pripomínať, akým beštiálnym spôsobom boli v Kališti ľudia zavraždení.
Podotkol, že je niekedy veľmi nemilo prekvapený z úrovne vedomostí detí a mladých ľudí o Slovenskom národnom povstaní. Vo svojom príhovore preto vyzval rodičov a učiteľov, aby o týchto udalostiach deťom a žiakom hovorili. „Inak naše deti zostanú v takej nevedomej ľahostajnosti a to by bolo veľmi zle,“ dodal premiér.
Osada Kalište sa stala počas Slovenského národného povstania centrom takzvanej Partizánskej republiky. Nemeckí vojaci ju prepadli a vypálili 18. marca 1945 v skorých ranných hodinách. Zavraždili 46 ľudí - obyvateľov Kališťa a partizánov - a spálili 36 zo 42 domov osady. V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštruované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a Sad života so 102 ovocnými stromčekmi venovanými jednotlivým vypáleným obciam na území Slovenska, ktorý ich zástupcovia vysadili v roku 2008 na treťom ročníku Stretnutia generácií. Po vojne už Kalište ako jedinú z vypálených slovenských obcí neobnovili. Obyvatelia, ktorí prežili, sa odsťahovali do okolitých obcí a Banskej Bystrice.
Národnou kultúrnou pamiatkou je Kalište od roku 1961. Spravuje ju banskobystrické Múzeum SNP, ktoré má v oboch do súčasnosti zachovaných tamojších dreveniciach stálu expozíciu. Spomienkové podujatie Stretnutie generácií je venované obciam vypáleným fašistami a spolu s Múzeom SNP ho organizuje Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, mesto Banská Bystrica a Banskobystrický samosprávny kraj.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.
Zlodeji ukradli auto kuriérovi s tovarom za asi 45.000 eur
Vyšetrovateľ spracoval návrh na väzobné stíhanie obvinených.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.