Títo rodičia vychovávajú klamárov
- 19:21 14.10.2019
- Bratislava

Deti, ktoré klamú, doplácajú na vlastnosti svojich rodičov.
Aj keď klamanie môže rodičom pomôcť, aby vyriešili menšie problémy s deťmi, môžu si týmto správaním narobiť omnoho väčšie komplikácie, ktoré sa odrazia na správaní ich potomkov. Často sa uchyľujú k drobným klamstvám, aby nemuseli riešiť vážne témy, alebo využívajú klamstvá pri vyhrážkach, aby sa deti lepšie správali. Ako ukázal nový výskum, v skutočnosti takto z detí vychovávajú klamárov.
Výskumníčka Setoh Peipei z Nanyang Technological University (NTU) v Singapure našla súvislosť medzi klamaním rodičov a klamaním ich potomkov v dospelosti. Klamanie deťom je tiež spojené s iným problémovým správaním, ako je porušovanie pravidiel a agresia.
Prečo rodičia klamú
Rodičia si často uľahčujú situáciu klamstvami od viet typu: “Ak hneď nepôjdeš, tak ťa tu nechám.” Klasické: “Rátam do troch,” po ktorom nikto nevie, čo sa vlastne stane, cez vyhýbavú lož: “Neviem, ako to funguje.” až po milostivú lož: “Mama a otec tu budú navždy.”
Dôvera vašich detí sa však zmení, keď dieťa zistí, že skutočne ich v tom obchode nenecháte a dostanú tak od vás mätúcu správu: “Hovorím ti, aby si nikdy neklamal, ale sám ti klamem stále.”
Štúdia uverejnená v časopise Journal of Experimental Child Psychology skúmala 379 mladých dospelých zo Singapuru, ktorí odpovedali na otázky položené v online prieskumoch:
- Účastníkov sa pýtali, či im ich rodičia niekedy klamali v štyroch konkrétnych témach: jedenie, opustenie dieťaťa, zlé správanie alebo peniaze.
- Ďalej sa ich pýtali na to, ako často klamú ako dospelí svojim rodičom o činnostiach, či preháňajú pri opisovaní udalostí, alebo či klamú za účelom úžitku pre ostatných.
- Účastníci nakoniec vyplnili dva dotazníky, v ktorých hlásili svoje vlastné psychosociálne nedostatky a tendenciu konať sebecky alebo impulzívne.
Ako sa zmeniť
Setoh uvádza:
„Rodičia by si mali byť vedomí týchto potenciálnych následných dôsledkov a mali by zvážiť alternatívy ku klamaniu, ako je napríklad uznanie detských pocitov, poskytovanie informácií, aby deti vedeli, čo môžu očakávať, ponúkanie možností a spoločné riešenie problémov, aby sa u detí vyvolalo dobré správanie.“
Ak chcete účinne, čestne a relatívne ľahko odpovedať na náročné otázky, odpovedzte na položenú otázku a zastavte sa. Dieťa, ktoré bude chcieť vedieť viac, sa nikdy nebude pýtať: „Povedzte mi všetko o sexe“, ale skôr: „Žil som v tvojom brušku?“ alebo „Ako som sa tam dostal?“
Úprimným odpovedaním na položenú otázku nemusíte klamať a je nepravdepodobné, že by ste sa stretli s akýmikoľvek ťažkými následnými otázkami, pretože dieťa potrebuje čas na absorbovanie a spracovanie nových informácií. Môžu sa k vám neskôr vrátiť s novými otázkami a vtedy urobíte to isté. Málokto sa po otázke “Koľko je hodín” pýta, ako zostrojiť hodiny.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?